Školní aktovka musí na záda sednout jak poklice na hrnec. Jinak může dítě trvale poškodit

14. srpen 2020

Bude pěkná, nebo raději praktická a ohleduplná ke zdraví dítěte? To je otázka, kterou každoročně řeší tisíce rodičů školáků, a jsou nejen pod tlakem představ svého potomka, ale také reklam a zájmu obchodníků vnutit jim právě aktovku od nich.

Fyzioterapeutka Jana Papírníková se v poradně Apetýtu pokusila dát rodičům návod, podle jakých kritérií aktovku pro malého školáka vybírat.

Řešte hlavně váhu

Ani cena, ani vzhled školní brašny vám však nenapoví, která bude pro vaše dítě ta nejlepší. A co tedy radí Hana Papírníková? „Hlavní kritéria pro správný výběr jsou dvě. Celkový rozměr aktovky vůči dítěti a pak její váha. Ta váha se v současné době hodně řeší, protože když do toho přidáte všechny učebnice a další věci, dostanete se k pěti šesti kilům. A to je pro dětská záda opravdu vražedné. Naštěstí už existuje norma, podle které by aktovky pro malé děti měly vážit maximálně 1,2 kilogramů. Pro ty nejmenší by to ale měl být maximálně kilogram.“

Jak dál Jana Papírníková doplňuje, řešit musíme také to, jestli má aktovka vypolstrovaná záda a jak jsou udělané popruhy. „Já bych se dívala po tom, jestli má ta aktovka hrudní popruh, to je jeden z důležitých parametrů.“

Dítě nemusí nosit všechno stále s sebou

V zájmu zdraví dítěte by se také rodiče měli pokusit domluvit s učitelem, aby si všechny učebnice nemusely děti brát vždycky s sebou domů. Řešením také je, část knih koupit dvakrát – jednu sadu pro práci ve škole a druhou na doma.

Je třeba myslet i na to, co s sebou dítě nosí kromě učení. Určitě je dobré zvážit, zda s sebou musí mít několik sad pastelek, fixů nebo dokonce nějakou hračku. A ušetřit pár deka lze i tím, že nedostane velkou láhev pití, ale jen malou lahvičku, kterou si pak ve škole doplní vodou z vodovodu.

Aktovku vždy vyzkoušejte

V dnešní době je běžné nakupovat přes internet. Jana Papírníková ale před tím v případě aktovky důrazně varuje. Je totiž nezbytné ji vždy  dobře vyzkoušet. „Je třeba se podívat, zda popruhy sedí dobře na ramenou, aktovka také nesmí přesahovat výši ramen a spodní linie by měla být nad křížovou kostí. Její hloubka by měla být kolem dvaceti centimetrů, jinak to dítě přetahuje dozadu a opět příliš zatěžuje páteř.“

Spustit audio

Související