Skalní útvar Kazatelna v Chřibech prý skutečně sloužil k obřadům. Ke kříži vedou vytesané schody
Jihomoravský a Zlínský kraj spojuje pohoří Chřiby, které je plné krásných listnatých lesů. Ty navíc ukrývají osamělé skalní útvary. Těm větším dali místní lidé jména. Například Kazatelna. Osm metrů vysoký skalní útvar s dvouramenným křížem na vrcholu se nachází nedaleko Koryčan na Kroměřížsku. Schůdky, které ke kříži vedou, byly prý do kamene vytesány už ve středověku.
Výchozím bodem na cestě ke Kazatelně je rozcestí U křížku, ke kterému vede z Koryčan asfaltová cesta. Až k rozcestí je povolený vjezd aut, dál už musí každý po svých. Cesta ke Kazatelně trvá pomalou procházkou ve stínu stromů přibližně půl hodiny.
Přírodní památka Kazatelna je dominantou místa. Jedná se o skalisko z magurského pískovce, do kterého byly vytesány schody. Na severní straně skála prudce padá do údolí. O skále se traduje, že byla využívána skutečně jako kazatelna. „Byla pravděpodobně místem, kde mohli kněží kázat,“ domnívá se pracovnice koryčanské knihovny Ilona Vybíralová.
Výstup na skalisko rozhodně není pro ty, kteří trpí závratí. Kvůli vzrostlým stromům se návštěvník bohužel nedočká žádných ohromujících výhledů. Když ale listí na podzim ze stromů opadá, je vidět do širého okolí. „To je vidět hrad Cimburk a okraj naší koryčanské přehrady. No a také jsou vidět všechny ty krásné kopce kolem,“ říká s úsměvem Ilona Vybíralová.
Byla by škoda vracet se zpět na rozcestí U křížku stejnou cestou. Když se vydáte po červené turistické značce, narazíte nejdřív na menší skalní útvar, kterému místní říkají Kozlík. O pár set metrů dál je pak zastřešené odpočivadlo. Kousek od něj je studánka U mísy, u které se pocestní mohou osvěžit výbornou pramenitou vodou.
Další zajímavou zastávkou je skalní monolit Kozel, který je oblíbeným cílem horolezců. Aktuálně je ale prostor ohraničený páskou, která zakazuje vstup. Hnízdí tam totiž kriticky ohrožený sokol stěhovavý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.