Setkali se s Masarykem a zažili hrůzy války. Vzpomínky lidí, kteří jsou stejně staří jako Československo

26. říjen 2018

Máme pro vás tři rozhovory s lidmi, kteří před sto lety zažili vznik Československa.

Šarmatní dáma, která ráda zpívá:

Anna Máchová je starší, než republika, narodila se v březnu roku 1913. Stále šarmantní, sto pětiletá dáma žije v Centru pro seniory v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Život si neumí představit bez zpívání. Její nejstarší vzpomínkou je právě oslava vzniku republiky před 100 lety.

Nejvíc ji zasáhla druhá světová válka, kterou prožila v Kojetíně. „Nejhorší bylo, když brali na nádraží Židům děti a odváželi je do koncentračního tábora,“ vzpomíná Anna Máchová.

Učitelka tělocviku, která má ráda valčíky a Bezruče:

Říká se, že lidé na Valašsku mají tuhý kořínek. Pokud mají navíc vztah ke sportu, jako Miroslava Mynaříková ze Vsetína, mohou stejně jako republika, oslavit i sté narozeniny.

Velká sportovkyně, bývalá učitelka tělocviku, milovala nejen sport, ale také cestování a hudbu. Dodnes ráda posedí s gramofonem a poslouchá milované valčíky, které všechny zná. Pamatuje si také verše svého oblíbeného básníka.

Vzpomíná tak na setkání s básníkem Petrem Bezručem. A dostala také pusu na čelo od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „Úžasné jsou také vzpomínky na sokolské slety,“ říká Miroslava Mynaříková.

Stoletý muž ze Zlína je přesvědčený masarykovec:

Václav Zlý ze Zlína se narodil 8. srpna 1918. Jako školák potkal prezidenta Masaryka a zažil na vlastní kůži boj s německými okupanty. „Jsem doteď masarykovec. Potkal jsem ho v roce 1929 ve Frýdku, kam přijel na návštěvu,“ vzpomíná Václav Zlý.

Ten pracoval u firmy Baťa, v roce 1939 byl v armádě. A společně s dalšími vojáky se chtěl bránit. Nakonec skončil tři týdny v německém vězení.

autoři: Gabriela Hykl , pes , Miroslav Urubek

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...