Sametová revoluce na Zlínsku – příběh disidenta Stanislava Devátého a autorů protikomunistického časopisu Sport
Listopadové události roku 1989 přicházely na východ republiky se zpožděním. Přinášíme dva autentické příběhy z tehdejšího Gottwaldova.
Zlín byl před Sametovou revolucí místem, kde působilo silné antikomunistické hnutí. Z tehdejšího Gottwaldova pocházel například mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý. Jeho kolegové a přátelé Pavel Jungmann a Bedřich Koutný vydávali protirežimní časopis.
Kde a jak strávili 17. listopad tito tři pánové? Události po Sametové revoluci ve Zlínském kraji sledoval mluvčí Charty 77 a disident Stanislav Devátý ze sousedního Polska. Jeho přátelé ho tam v září 1989 ukryli před Státní bezpečností. Pavel Jungmann a Bedřich Koutný strávili 17. listopad v konspiračním sklepě v Otrokovicích, kde tiskli protikomunistický časopis Sport, předchůdce Respektu.
Oba příběhy konce listopadu 1989 na zlínsku přinášíme v reportážích.
Související
-
Zlínští divadelníci v době revoluce v roce 1989 odvedli ohromný kus práce, říká historik Pokluda
Historik Zdeněk Pokluda v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín zavzpomínal, jakým způsobem se k lidem dostávaly informace z Prahy do Zlína před i při revoluci v roce 1989.
-
Tato země po listopadu 1989 prošla zázračnou proměnou, říká host Apetýtu, pamětník Jaroslav Zapletal
Pamětník Jaroslav Zapletal z Uherského Hradiště v Apetýtu s Andreou Kratinovou zavzpomínal na dobu okupace, hluboké totality i proměny, kterou Česko prošlo po revoluci.
-
Nový dokument Sametový Zlín mapuje listopadové události 1989. Obsahuje dosud nezveřejněné materiály
Producent a tvůrce nového dokumentu chtěl snímek vytvořit už k 20. výročí sametové revoluce. O deset let později se mu to podařilo. Premiéru bude mít tento pátek.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.