S kovářem Vítězslavem Bumbou o řemesle i Malém muzeu kovářství v Holešově
Hosty Českého rozhlasu Zlín byli kovář Vítězslav Bumba a Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Tématem rozhovoru bylo nejen kovářské řemeslo, ale i pozvánky na zajímavé akce do Holešova.
Čtěte také
V Holešově můžete mimo jiné navštívit i unikátní kovárnu z roku 1550. Malé muzeum kovářství v Holešově, známé také jako Zemanova kovárna, je unikátní historická památka, která oživuje tradici černého řemesla.
V roce 2012 vznikla nová expozice Malého muzea kovářství, s cílem navodit pocit, že kovář před chvílí pouze odešel. Letos (2025) se veřejnosti otevřela nejen stálá expozice lidového bydlení kovářovy rodiny, ale také samotná kovářská dílna. Kovářem, který této historické dílně po čase opět vdechl život, je Vítězslav Bumba.
Muzeum nabízí pohled do kovářské dílny s původním vybavením a Vítězslav Bumba tu pravidelně předvádí své umění a různé kovářské techniky. Pro návštěvníky jsou pořádány speciální akce a workshopy, kde si mohou kovářskou práci nejen prohlédnout, ale také si ji sami vyzkoušet.
V jakých konkrétních termínech se tyto akce konají? A jaký je rozdíl mezi prací kováře dnes a v minulosti? To a mnohem víc se dozvíte v rozhovoru s kovářem Vítězslavem Bumbou a s Danou Podhajskou z Městského kulturního střediska Holešov.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka