Rakovina prsu může postihnout i muže, říká zlínský specialista na chirurgii karcinomu prsu Jiří Gatěk

1. listopad 2021

Rakovina prsu je v současnosti nejčastěji se vyskytující typ rakoviny. Předstihla tak rakovinu plic, která byla nejčastějším typem v posledních 20 letech. Dobrou zprávou naopak je, že klesá úmrtnost na tuto zákeřnou nemoc.

Říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu. V léčbě této nemoci je prvořadý včasný záchyt nádoru, říká mezinárodně uznávaný zlínský lékař z EUC kliniky a specialista na chirurgii karcinomu prsu Jiří Gatěk. V rozhovoru také vyvrací mylnou domněnku, že se tato nemoc se týká jen žen. Podle statistik totiž připadá na 150 ženských karcinomů jeden mužský.

Co do prevence, ženám Jiří Gatěk doporučuje zejména chodit na preventivní prohlídky. Všichni by pak měli sledovat změny na svém těle. Aby měla léčba karcinomu prsu kýžený efekt, je podle něj nejdůležitější optimismus pacienta nebo pacientky. „Radost ze života je to, co způsobí vyléčení. Jsem o tom přesvědčen,“ říká Jiří Gatěk,

Jak se do léčby a diagnostiky tohoto onemocnění promítla pandemie? Koho rakovina prsu postihuje nejčastěji a proč? A kdy je nutné prs odstranit? I na tyto otázky odpovídá Jiří Gatěk v rozhovoru, který vám nabízíme v záznamu.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související