Ráj pro rybáře i ptáky. Záhlinické rybníky hostí 270 druhů opeřenců

11. říjen 2019

Původní rybníky vznikaly už ve 14. století. V 16. století je upravil Jan Dubravius, pozdější olomoucký biskup

Přírodní park Záhlinické rybníky na Kroměřížsku – to je to místo, kterému se říká ráj ornitologů, rybářů nebo krajinářů. V území s rozlohou 10 km2 jsou rybníky, lužní les s tůněmi a mokřady, dokonce mezinárodního významu.

Byla jsem poučená, že pokud na sebe v přírodě narazí tak důležité plochy, vytvoří dokonalé podmínky pro vzácné, často ohrožené živočichy i rostliny. Vznikne takzvané ekologické biocentrum a je třeba ho chránit. Přesně to se stalo v lokalitě Záhlinických rybníků. Na seznamu výjimečných území je od roku 1995.

Teď vám předložím několik „nej“ tohoto parku.

Čtěte také

Nejdůležitějším prvkem jsou rybníky, jinak největší vodní plocha na Kroměřížsku a také největší hnízdiště ptáků ve střední Moravě. Ornitologové pravidelně sledují jejich pobyt a taky pohyb. Jednou jsem se pozorování a sčítání opeřenců zúčastnila. Byla to hodně zajímavá a časově náročná práce, a pro mě úžasný zážitek. Překvapilo mě, kolik druhů vzácných ptáků v lokalitě Záhlinických rybníků žije nebo se tam vrací, dokonce i takových, kteří jinde nejsou. Zjištěno je 270 druhů a polovina z nich tam trvale hnízdí.  

Další „nej“ je les Zámeček, rostou v něm staré duby, a líbí se tam i zvlášť chráněným obojživelníkům. Mají v něm být i malé písečné duny. O těch vědí jenom velcí znalci lesa, podle nich jsou totiž hodně zarostlé. Les začíná hned za rybníky a táhne se až ke Kroměříži. Vede jím zpevněná cesta taky až do Kroměříže. Projížděla jsem ji na kole, není vůbec náročná a ještě ji lemují informační tabule naučné stezky, takže jsem se dozvěděla i zajímavé informace o celé nádherné oblasti. Přitom vůbec nemusela existovat.

Původní rybníky vznikaly už ve 14. století. V 16. století je upravil Jan Dubravius, pozdější olomoucký biskup, a v 18. století někoho napadlo vysušit je a udělat z nich pastviny.

Vodní plochy obnovili až v minulém století rybáři z Přerova. Od roku 1953 do roku 1982 vybudovali soustavu rybníků o rozloze 220 ha. Dnes na nich hospodaří místní rybáři a tak jako jejich kolegové v jižních Čechách i oni pořádají podzimní výlovy ryb pod dohledem diváků. Na tradiční akci se chodí dívat desítky lidí.  

Přírodní park Záhlinické rybníky má právem pověst jedinečného území na středním toku Moravy.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.