Ráj pro rybáře i ptáky. Záhlinické rybníky hostí 270 druhů opeřenců

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historie ochrany tohoto území sahá až do roku 1967. Přírodním parkem byly Záhlinické rybníky vyhlášeny až v roce 1995

Původní rybníky vznikaly už ve 14. století. V 16. století je upravil Jan Dubravius, pozdější olomoucký biskup

Přírodní park Záhlinické rybníky na Kroměřížsku – to je to místo, kterému se říká ráj ornitologů, rybářů nebo krajinářů. V území s rozlohou 10 km2 jsou rybníky, lužní les s tůněmi a mokřady, dokonce mezinárodního významu.

Byla jsem poučená, že pokud na sebe v přírodě narazí tak důležité plochy, vytvoří dokonalé podmínky pro vzácné, často ohrožené živočichy i rostliny. Vznikne takzvané ekologické biocentrum a je třeba ho chránit. Přesně to se stalo v lokalitě Záhlinických rybníků. Na seznamu výjimečných území je od roku 1995.

Teď vám předložím několik „nej“ tohoto parku.

Nejdůležitějším prvkem jsou rybníky, jinak největší vodní plocha na Kroměřížsku a také největší hnízdiště ptáků ve střední Moravě. Ornitologové pravidelně sledují jejich pobyt a taky pohyb. Jednou jsem se pozorování a sčítání opeřenců zúčastnila. Byla to hodně zajímavá a časově náročná práce, a pro mě úžasný zážitek. Překvapilo mě, kolik druhů vzácných ptáků v lokalitě Záhlinických rybníků žije nebo se tam vrací, dokonce i takových, kteří jinde nejsou. Zjištěno je 270 druhů a polovina z nich tam trvale hnízdí.  

Další „nej“ je les Zámeček, rostou v něm staré duby, a líbí se tam i zvlášť chráněným obojživelníkům. Mají v něm být i malé písečné duny. O těch vědí jenom velcí znalci lesa, podle nich jsou totiž hodně zarostlé. Les začíná hned za rybníky a táhne se až ke Kroměříži. Vede jím zpevněná cesta taky až do Kroměříže. Projížděla jsem ji na kole, není vůbec náročná a ještě ji lemují informační tabule naučné stezky, takže jsem se dozvěděla i zajímavé informace o celé nádherné oblasti. Přitom vůbec nemusela existovat.

Původní rybníky vznikaly už ve 14. století. V 16. století je upravil Jan Dubravius, pozdější olomoucký biskup, a v 18. století někoho napadlo vysušit je a udělat z nich pastviny.

Vodní plochy obnovili až v minulém století rybáři z Přerova. Od roku 1953 do roku 1982 vybudovali soustavu rybníků o rozloze 220 ha. Dnes na nich hospodaří místní rybáři a tak jako jejich kolegové v jižních Čechách i oni pořádají podzimní výlovy ryb pod dohledem diváků. Na tradiční akci se chodí dívat desítky lidí.  

Přírodní park Záhlinické rybníky má právem pověst jedinečného území na středním toku Moravy.  

Spustit audio
autor: Věra Hotařová

Související