Radnice v Uherském Hradišti vybrala nové palivo pro místní teplárnu, spalovat by se tu měl zemní plyn a komunální dopad

18. listopad 2021 10:56

Radní Uherského Hradiště doporučili, aby se v teplárně v místní části Mařatice místo hnědouhelného prachu spaloval zemní plyn a komunální odpad. Na výběr měli ze čtyř variant.

V teplárně v Uherském Hradišti se nyní spaluje hnědouhelný prach. Místní radnice hledala možnosti pro změnu paliva, aby zamezila prašnosti skládky uhlí a snížila emise z teplárny. Lidi žijící v blízkosti teplárny totiž už několik let trápí černý popílek na oknech. Od přechodu na jiné palivo si město kromě snížení vlivu teplárny na životní prostředí slibuje i dlouhodobě stabilní ceny tepla.

Radní ze čtyř variant nakonec radní doporučili ke schválení variantu, která počítá s výstavbou tří kotlů a dvou kogeneračních jednotek na zemní plyn a energetické využití komunálního odpadu s kapacitou 15 tisíc tun odpadu ročně.

Fungování plánované spalovny musí ještě projednat zastupitelé. Jejich jednání proběhne 29. listopadu.

Navrhovaná řešení

K posouzení pro budoucí fungování teplárny byly celkem čtyři projekty. Dva obsahovaly výstavbu kotlů a kogeneračních jednotek na zemní plyn a dva využití těchto technologií v kombinaci s energetickým využitím odpadu o různé kapacitě.

Podle mluvčího Uherského Hradiště Jana Pášmy by měla zvolená varianta zajistit nejvýhodnější cenu tepla pro odběratele. Navíc umožní městu likvidovat komunální odpad v souladu s novou odpadovou legislativou a podle Pášmy také s velkou pravděpodobností i s nejnižšími možnými náklady.

Nesouhlas místních obyvatel

Velká část obyvatel dotčené místní části Mařatice s vybranou variantou už dříve nesouhlasila. Spalování odpadu v teplárně odmítá loňská petice s téměř třemi tisíci podpisy. Tu vytvořila iniciativa Čisté Hradiště, která podporuje náhradu dnes používaného uhelného prachu zemním plynem, nikoliv však odpadem. Lidé se bojí například skládkování odpadu u jejich domů, zápachu nebo nepořádku v ulicích. Podle předsedy petičního výboru Jakuba Gróse se proto iniciciativa snaží komunikovat se zastupitelstvem. Podle Gróse není cílem přestavbu blokovat. Chtějí se pouze ujistit, že bude vše splňovat zákonné podmínky.

Spustit audio

Související