Pyramida, sfinga či Eiffelova věž na dosah ruky. Jejich kopie z ledu jsou k vidění na Pustevnách
Na Pustevnách v Beskydech dokončili řezbáři desítky ledových soch. Od sobotního rána je mohou obdivovat návštěvníci festivalu Ledové Pustevny.
Pustevny v Beskydech opět zdobí obří sochy z ledu. Práce českých a slovenských výtvarníků tam mohou lidé obdivovat od sobotního rána ve dvou stanech. V tom prvním jsou sochy zvířat, ve druhém jsou k vidění symboly všech světadílů. Největším dílem festivalu je plejtvák obklopený desítkami malých tučňáků.
„Jsou zde například sochy symbolizující jednotlivé světadíly, například pyramidy, sfinga či Eiffelova věž. Řezbáři vytvořili také sochy zvířat, letos nebudou chybět ani sněhové sochy,“ řekla zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová. Festival se koná 20. rokem, potrvá do 26. ledna.
Sochy vytváří deset řezbářů z Česka a Slovenska. Jejich díla budou k vidění ve dvou stanech, které sochy chrání před sluncem a případným deštěm. Organizátoři však jsou i tak odkázání na přízeň počasí, většinou však sochy v minulých vydržely.
Festival doplní víkendové programy, soutěže, aktivity pro děti, workshopy. Loni na festival dorazilo za tři víkendy přes 60 tisíc lidí.
Prostřední Bečva na Vsetínsku se připravila na nápor turistů kvůli festivalu Ledové sochy. Návštěvníci mohou odstavit auta na dvou nových záchytných parkovištích v obci. Podle nezávislého starosty Romana Gálika tak chtějí v následujících třech týdnech vyřešit problém s auty, která řidiči dříve nechávali na nevhodných místech.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.