Průlom v kriminalistice. Vědci vyvíjejí program, který vrátí vyšetřovatele zpět na místo činu

2. červen 2022

Zkoumat místo trestného činu i po delší době umožní nová technologie ze Zlína. Vědci z Fakulty aplikované Informatiky Univerzity Tomáše Bati vyvíjejí nový program virtuální reality pro Kriminalistický ústav. Vyšetřovatelé si díky němu budou moci ověřovat své teorie nebo výpovědi svědků.

Na monitoru zatím vidíme jen shluky malých trojúhelníků. Pomocí laserového detektoru a speciální kamery vědci z místa činu pořídí záběry v řádu milionu bodů. „Je to pro nás ale pořád jen změť teček a nedá se s tím pracovat,“ říká výzkumník Jiří Ševčík.

Celý proces má několik fází. Skenování a snímání už mají policisté docela zvládnuté, jen jim z toho vznikne výsledek v podobě mračna bodů. Víme, kde jsou různé předměty, ale při pohledu přes monitor počítače je to pro nás pořád změť teček. Následná podoba těchto dat se nazývá polygonální model, známe to třeba z počítačových her nebo filmů, kde se používá 3D efektů. Je potřeba to připravit pro zobrazení na monitoru nebo ve virtuální realitě.“

Projekt Fakulty aplikované Informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně - vývoj programu virtuální reality pro Kriminalistický ústav

Kriminalista si poté nasadí 3D brýle a může se po místě činu rozhlížet, jako by byl přímo na místě.

Pomoc při řešení případů

Na monitoru už se objevuje obraz reálné místnosti. Jiří Ševčík upozorňuje, že v podstatě přizpůsobují klasické kriminalistické metody moderním technologiím. V historii se vždycky realizovaly rekonstrukce prostřednictvím herců. Ti herci na místě, kde se stala nějaká scéna, zastávali role účinkujících v trestném činu. Podezřelá osoba tam měla vysvětlit, jak to skutečně bylo,“ připomíná.

Projekt Fakulty aplikované Informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně - vývoj programu virtuální reality pro Kriminalistický ústav

A jak může virtuální realita v řešení kriminálních případů pomoct? „Nejzajímavější případ by byl takový, kdy by bylo více výpovědí v jednom prostoru, vzájemně provázaných, a nebylo by jasné, jestli svědci mluví pravdu. Ten nástroj by mohl sloužit k tomu, že bychom si jednotlivé výpovědi přehrávaly vůči sobě přímo ve virtuální realitě.“

Vysoká výpočetní náročnost

Počítačové modelování záznamů z místa činu si vyžaduje vysoké nároky na výpočetní kapacitu. Kriminalisté si tak budou muset pořídit mnohem výkonnější výpočetní stanice, než mají k dispozici dnes. Zcela funkční program by měli mít zlínští vědci kriminalistům předat do tří let.

autoři: Roman Verner , als
Spustit audio

Související