Pro knihu Zdeňka Zapletala Půlnoční běžci byl inspirací Holešov, v románu najdete reálná místa i lidi

Děj knihy Půlnoční běžci spisovatele Zdeňka Zapletala se odehrává ve městě Městec. Jméno Městec je vymyšlené, reálie jsou ale skutečné. Kniha totiž pojednává o Holešově na Kroměřížsku a reálných postavách, které tam v 80. letech minulého století žily.

Restaurace Hraběna, Charbutova cukrárna, řeznictví na náměstí nebo letiště - všechna tato místa popisuje ve své knize Půlnoční běžci autor Zdeněk Zapletal, který v letošním roce (3. září) slaví 70. narozeniny.

Děj knížky se odehrává v 80. letech minulého století v městě Městec - název je vymyšlený, kulisami příběhu je ve skutečnosti Holešov na Kroměřížsku. Zapletal ve svém díle vychází z reálných postav, které v Holešově dodnes žijí. Sám kus svého života ve městě strávil, pracoval tam jako lékárník.

Reportérka Veronika Žeravová Holešov navštívila a zjišťovala, zda ještě existují místa, které Zdeněk Zapletal v knize Půlnoční běžce popisuje.

Zdeněk Zapletal, scénárista, autor scénáře k seriálu Život a doba soudce A. K.

Zdeněk Zapletal

Zdeněk Zapletal je český spisovatel a scenárista. Narodil se 3. září 1951 v Kyjově, od pěti let pak žil ve Zlíně. Během studií na Farmaceutické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě hrál ve folkové skupině Tunel a psal texty i hudbu k vlastním písničkám. Po studiích pracoval jako lékárník v Holešově. Život zde byl pro něj inspirací pro napsání románu Půlnoční běžci, který se po svém vydání v roce 1987 stal bestsellerem. Zdeněk Zapletal poté odešel na volnou nohu a živil se jako spisovatel. V devadesátých letech vystřídal několik zaměstnání, byl prodavačem v butiku, stavebním dělníkem, řidičem, moderátorem nebo redaktorem rádia. Je autorem téměř dvacítky knih, od roku 2000 se velmi aktivně věnuje také psaní scénářů k televizním filmům a seriálům.

autoři: Veronika Žeravová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související