Příběhy deseti statečných. O knize Gottwaldovy oprátky s publicistou Luďkem Navarou
Historik a publicista Luděk Navara se dlouhodobě zabývá zločiny nacismu a komunismu a poválečným odsunem sudetských Němců. Ve spolupráci s kolegou Miroslavem Kasáčkem nedávno vydal publikaci Gottwaldovy oprátky pojednávající o tragických osudech deseti účastníků protinacistického a protikomunistického odboje, kteří byli popraveni na nádvoří bývalé brněnské věznice na ulici Cejl. A právě tomuto tématu je věnován i rozhovor, který Luděk Navara poskytl pořadu Zelný rynk.
V roce 2009 založil Navara s Kasáčkem také Občanské sdružení Paměť, které pečlivě mapuje komunistickou totalitu na území Jihomoravského kraje.
Poselství budoucím generacím
Čtěte také
„Zjistili jsme, že příběhy odbojářů, kteří byli popraveni, v nějakém souborném útvaru vlastně chybí,“ uvádí Luděk Navara. V rozhovoru pro pořad Zelný rynk představuje nově vydanou publikaci Gottwaldovy oprátky. Ta pojednává o tragickém osudu deseti účastníků protinacistického a protikomunistického odboje, kteří byli popraveni na nádvoří bývalé brněnské věznice.
„Schopnost popírat stíny minulosti a devalvovat oběti statečných odbojářů dosahuje často zvláštního nevkusu. Proto je důležité, aby se historické události uváděly v patřičném dobovém a místním kontextu a formou, která i generaci, jež měla to štěstí, že socialistickou každodennost nezažila, srozumitelným způsobem představí režim v jeho ideologičnosti, surovosti a nezákonnosti,“ uvádí ve svém úvodu ke knize historik Jan Kalous.
Čtěte také
Deset statečných
Od 25. února 1948, kdy byl v poválečném Československu nastolen komunistický režim, do 30. srpna 1952 bylo za svoji účast v protikomunistickém odboji popraveno v brněnské věznici na Cejlu deset mužů: bratři Karel a Antonín Daňkovi, František Dvořák, Jaromír Vrba, Rudolf Pohl, Jan Křižan, František Boháč, Petr Křivka, Bohumil Sixta a Leopold Doležal. Většina z nich se již během druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje.
Příběh bratrů Daňkových může mnohým evokovat příběh bratrů Ctirada a Josefa Mašínových, ovšem s tím rozdílem, že je prost jakýchkoliv kontroverzí a končí tragicky. „Bratři Daňkovi nepatřili k tak ostře sledovaným lidem, jako byli synové generála Mašína. Byli to nicméně lidé velmi odvážní, bývalí partyzáni, kteří prokázali odvahu už za války. A už z tohoto prostého důvodu museli být pro nový režim nepohodlní,“ uvádí Navara.
Čtěte také
Mimořádně zajímavý je také příběh Jana Křižana, jehož syn Jiří se později stal signatářem Charty 77 a uznávaným filmovým scénáristou. Jiří Křižan zemřel v roce 2010, a tak se autorům publikace s ním a jeho příbuznými podařilo ještě navázat kontakt. „Přiznám se, že jsem s ním jednou mluvil, a to pouze telefonicky. Ale měli jsme velké štěstí, že jsme se potkali s jeho bratrem. Ten sice žije v Německu, ale jezdí často do Česka,“ vzpomíná Navara.
Publikace Gottwaldovy oprátky obsahuje také řadu zajímavých dobových dokumentů a fotografií.
V brněnském studiu Českého rozhlasu byla kniha zpracována formou četby na pokračování pro pořad Radiokniha, který vysílá Český rozhlas Plus od 28. června. V režii Radima Nejedlého účinkují Michal Bumbálek, Petr Kubes, Igor Dostálek a Adriana Růžičková. Četbu připravila Iveta Novotná, dramaturgie Alena Blažejovská.
Související
-
Mordy a jiné příběhy z Cejlu. Kniha Krvavý Bronx přináší povídky předních českých spisovatelů
Poslechněte si rozhovor Radka Štěpánka s historikem Michalem Konečným o knize, která chce přitáhnout pozornost k sociálně vyloučené lokalitě, tzv. brněnskému Bronxu.
-
Skupina bratří Mašínů nebyla pro třetí odboj typická. Jejich mýtus zastiňuje ostatní, říká Tomek
Před 70 lety vrcholil dramatický útěk odbojové skupiny bratří Mašínů do Západního Berlína. Mají být vzorem hrdinů třetího odboje? Diskutují Jiří Padevět a Prokop Tomek.
-
Kdy to bude? Přestavba bývalé věznice na Cejlu i výstavba koncertního sálu se oddaluje
Přestavba bývalé věznice v centru Brna na kreativní centrum se opět oddaluje. Magistrát stáhnul žádost o vydání územního rozhodnutí z roku 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.