Před 750 lety byl Uherský Brod povýšen na královské město

25. říjen 2022

29. října 2022 oslaví Uherský Brod 750 let od povýšení na královské město. K tomuto výročí nabízíme seriál reportáží.

První reportáž nabízí procházku po uherskobrodských památkách s historikem Radkem Tomečkem z Muzea Jana Amose Komenského.

V druhé reportáži se dozvíte, že jedním ze symbolů Uherského Brodu je soška Černého Janka na radnici. Legendu o tom, jak se Janek do Brodu dostal, povyprávěla uherskobrodská spisovatelka Alena Bartošíková.

Ve třetí reportáži jsme při procházce Uherským Brodem s místním rodákem Janem Kmentem objevili místa, která bývají svými lidovými názvy nebo historií turistům utajena.

Ve čtvrté reportáži tisková mluvčí města Uherský Brod Elen Sladká prozrazuje, co znamenalo pro Uherský Brod povýšení na královské město.

Pátá reportáž přibližuje vztah Jana Amose Komenského k tomuto městu, kde část svého života žil. Po stopách Komenského v Uherském Brodě provází archeolog Michal Polák. 

Oslavy v Uherském Brodě

Oslavy 750. výročí povýšení Uherského Brodu na královské město budou zahájeny v pátek 21. října v 16 hodin v galerii Panský dům. Bude se zde konat zahájení dvou výstav, a to "Fenomén český král Přemysl Otakar II." a "Přemysl Otakar II. - král, rytíř, zakladatel". V 19 hodin pak proběhne v Domu kultury koncert BrodBandu Stanislava Sládka společně s Collegiem Classic. Vstup je zdarma.

Z dalšího programu vybíráme (Dům kultury):
* neděle 23. října od 15 hodin … Přehlídka zájmových a sportovních kroužků
* úterý 25. října … divadelní představení Osudová setkání Přemysla Otakara II. v podání Marešovy divadelní společnosti z Českých Budějovic.
* 26. října od 18 hodin … Křest knihy o Uherském Brodě, po křtu varhanní koncert
* 28. října od 17 hodin … Výstava nejstarších písemných pramenů o Uherském Brodě (Muzeum JAK)
* 28. října v 19:30 … Koncert Hradišťanu
* 29. října … Den otevřených dveří na Gymnáziu J. A. Komenského
* 29. října … Celodenní program v Jelením příkopu za muzeem a na Masarykově náměstí. 

Další podrobnosti na stránkách města Uherský Brod.

Uherský Brod, radnice, ilustrační

Historie Uherského Brodu

Město Uherský Brod se nachází v okrese Uherské Hradiště, v příhraniční oblasti moravsko-slovenského pomezí, v podhůří nejvyšší hory Bílých Karpat, Javořiny. První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1048. Uvádí se jako osada Brod či Na brodě, neboť zde byl brod přes řeku Olšavu při hranicích tehdejší Lucké provincie. 29. října 1272 český král Přemysl Otakar II. povýšil Brod na královské město a udělil mu řadu výsad. 
Další informace nejen o historii města najdete na webových stránkách Uherského Brodu

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.