Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Měla jsem předtuchu, vzpomíná na povodně v roce 1997 v Otrokovicích jedna z obyvatelek

Jedním z nejpostiženějších míst postižených povodní v roce 1997 byly Otrokovice, konkrétně místní část Baťov.

Ze čtvrti Baťov v Otrokovicích se přesně před 25 lety stalo velké jezero. Zmizely ulice, chodníky i zahrady. Dopravovat se tam dalo jen v lodičkách. Až tři a půl metru vysoká hladina vody zatopila domy a byty. Opustit své domovy muselo sedm tisíc lidí, mnozí se nemohli vrátit několik týdnů.

Čtěte také

„To bylo jako měsíční planeta, jak po atomovce,“ vzpomíná paní Jitka, která bydlela a stále bydlí v místním baťovském domku. „Byli jsme tady v celé ulici evakuovaní. My jsme jeli k mojí mamince do Malenovic a potom jsme sem 14 dní nemohli chodit, protože tady byla voda,“ dodává.

V reportáži také popisuje svou předtuchu, díky které se jí podařilo zachránit část majetku: „Měla jsem už dva dny před tím tušení, že tady něco přijde. Každý mi říkal, prosím tě, co blbneš? Všechno jsme vytahali nahoru, i zavařeniny ze sklepa. A tak jsme to zachránili.“

Reportáž Českého rozhlasu Zlín přináší i vzpomínky dalších pamětníků včetně tehdejšího starosty Stanislava Mišáka.

Povodeň zničila veškeré vybavení domácností v Otrokovicích

Otrokovicím, i když byly jednou z nepostiženějších oblastí, se podařilo rychle se vzpamatovat a především do pěti let od povodní postavit hráze a protipovodňová opatření, která město uchránila před velkou vodou v roce 2006.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...