Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Tlumačov na Zlínsku nemá jako jediná obec na východě Moravy ani po čtvrt století dokončenou novou protipovodňovou hráz

V Tlumačově na Zlínsku stále nemají ochrannou hráz proti velké vodě. Od ničivých povodní v roce 1997 je to přitom už pětadvacet let. Tehdy obec přišla o desítky domů.

Tlumačov na Zlínsku nemá ani po pětadvaceti letech od ničivých povodní plánovanou ochrannou hráz. Tu má stavět Povodí Moravy. Tlumačov je tak jediným místem v regionu, které ještě není zabezpečené proti velké vodě.

9. června 1997 se protrhla levobřežní hráz řeky Moravy a vlna zesílená přeplněnými rybníky zaplavila část Tlumačova. Od té doby se ale termín stavby hráze několikrát posunul. V čem je problém? Podle současného nezávislého starosty Tlumačova Petra Horky je velkou komplikací to, že stavba jako taková má spoustu účastníků.

Plánovaná protipovodňová hráz v délce přibližně 3 km se dotýká spousty pozemků a majetkoprávní vztahy jsou tak hodně složitou záležitostí. Obec i Povodí Moravy v tomto směru postupují ve vzájemném souladu, přesto se stále nedaří potřebné pozemky scelit, doplnil mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Během 20 let se měnila i stavební legislativa, takže se průběžně upravuje i projektová dokumentace. Faktem bohužel je, že původní plánované náklady 80 milionů korun zatím narostly na dvojnásobek.

Více se dozvíte v reportáži Českého rozhlasu Zlín.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.