Poslechněte si mladé muzikanty ze zlínské Kašavy. Vzniklo šest nových nahrávek

4. květen 2020 07:57

V rámci projektu Českého rozhlasu, který podporuje vznik nových folklorních nahrávek, vzniklo šest snímků, na kterých se představila nejmladší generace muzikantů Valašského souboru Kašava ze Zlína

Nabízíme k poslechu nové nahrávky hudebních úprav Antonína Bařinky, Lucie Uhlíkové a Petry Pavlištíkové. Všechny svým muzikantským i pěveckým pojetím navazují na dlouhou a výraznou tradici cimbálových muzik Valašského souboru Kašava ze Zlína.



Historie zlínského souboru se píše již od počátku sedmdesátých let minulého století. U zrodu, zprvu taneční skupiny, stála manželská dvojice Libuše a Jiří Perutkovi. Zpočátku tanečníci neměli stálou muziku. To se změnilo v roce 1977, kdy se součástí souboru stala muzika vedená primášem Antonínem Bařinkou. Tato, dnes již legendární kapela, se stala jednou z předních muzik folklorního hnutí nejen na Valašsku.

Za vznikem, dodnes rezonujících, folklorních snímků stojí především  již zmíněný primáš a upravovatel Antonín Bařinka a další  muzikanti a sóloví zpěváci, ze kterých jmenujme aspoň Ludmilu Bařinkovou, Jarmilu Šulákovou, Jožku Lažu či zpívajícího muzikanta Pavla Malíka. Díky znalosti písňového a tanečního repertoáru Zlínska a jižního Valašska,  jeho hudebně citlivému a především poučenému zpracování, vznikla celá řada hudebně-tanečních pásem, které má soubor v repertoáru dodnes.

Další generací Muzikantů Valašského souboru Kašava ze Zlína byla muzika pod vedením primáše Petra Krále, která se souborem spolupracovala od roku 1992. Její muzikantská základna vzešla ze ZUŠ Štefanikova ve Zlíně. Tato sestava navázala na práci předešlé generace a pod uměleckým vedením cimbalistky a etnografky Lucie Uhlíkové vytvořila celou řadu hudebních a folkloristických projektů a nahrála několik úspěšných CD.

Rok 2012 přinesl další generační výměnu muzikantů souboru. Nová kapela Valašského souboru Kašava vznikla sloučením cimbálových muzik ZUŠ Zlín a ZUŠ Morava a dnes hraje pod vedením Petry Pavlištíkové.

Pojďme si představit muzikanty, kteří v září loňského roku ve studiu Českého rozhlasu nahrávali. V primování se s Kateřinou Dlabajovou střídal Vojtěch Vlk. Dalšími houslisty kapely ve studiu byli Marie Rozumková, Adam Mlýnek a Antonín Bradáč. U mikrofonů se vystřídali také dva klarinetisté Sandra Peprníková a Vojtěch Matějíček.

Za cimbálem seděli Albert Vyoral a Petra Pavlištíková. Basoval Tomáš Sousedík, kterému přizvukovali kontráši Ondřej Sunek a Matěj Rejzek. Specialitou všech generací muzik souboru Kašava je part violoncella. Tím nahrávky zdobila Andrea Ingrová. A kromě sólových zpěvaček Jany Kolářové a Zuzany Hegarové se hlasově přidali také ostatní členové muziky.

To byli muzikanti ve studiu. Ale kdo řídil vznik nových hudebních nahrávek? Místo v křesle hudební režisérky patřilo redaktorce, výborné violistce, která je už rodově propojena se souborem Kašava, Kateřině Kovaříkové. Její režijní záměry technicky sestříhal a upravil mistr zvuku Lukáš Dolejší. Vše samozřejmě za dohledu vedoucí muziky Petry Pavlištíkové a vlastně všech muzikantů.



 

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.