Pomůže v hledání sníh? Medvěda v posledních dnech na Valašsku nikdo neviděl, nejsou ani stopy

Ochránci přírody navrhli Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, aby zaplatila výrobu dalších dvou odchytových a jedné transportní klece.

V pátrání po medvědovi na Vsetínsku by mohl pomoci sníh. Zvíře se v regionu pohybuje již od září, napáchalo hodně škod, ochránci přírody na něj proto nastražili odchytovou klec.

V posledních dnech však medvěda nikdo neviděl, jeho pohyb nezachytily ani fotopasti, neobjevily se ani další stopy, řekl dnes ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

"Kdyby byl sníh, dalo by se snáz vystopovat, kde se zdržuje. Pak bychom se rozhodli, jak budeme postupovat dál," uvedl Orálek. V regionu již v neděli sněžilo, sníh však většinou roztál.

Kde je valašský medvěd? Fotopast ho měla zachytit na Slovensku, další šelma se objevila u Ostravice

Medvěd na Vsetínsku ničil úly a trhal ovce

Ochránci prověřují další informace o výskytu medvědů.

Minulý týden byl medvěd údajně spatřen v Hovězí na Vsetínsku. Poslední nahlášená škoda, kterou zvíře napáchalo, je z 6. listopadu. Není také vyloučeno, že zvíře odešlo na Slovensko. Minulý týden byl medvěd spatřen u obce Ostravice v Beskydech, podle Orálka však mohlo jít o jiného medvěda, v Beskydech jsou podle stop medvědi dva.

"Nicméně jsme stále připravení. O víkendu jsme obnovili pachovou stopu u klece, zkontrolovali jsme klec, je stále natažená," uvedl Orálek.

Ochránci přírody navrhli Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, aby zaplatila výrobu dalších dvou odchytových a jedné transportní klece. V republice podle Orálka tento druh klecí chybí a bylo by možné je v budoucnu použít i v jiných případech při transportech velkých šelem. Jedna klec by měla stát odhadem 40 000 korun. Mluvčí AOPK Karolína Šůlová dnes ČTK řekla, že agentura žádost přijala a zabývá se jí.

Mladý, asi čtyřletý medvěd, se v regionu Valašska pohybuje od září. Choval se netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Pokud by se podařilo jej odchytit, dočasně by mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem zoologická zahrada z Belgie. Na medvěda na Vsetínsku také číhal odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové, na medvěda však nenarazil.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související