Po tatínkovi mám optimismus a smysl pro legraci, po mamince spíš tu přemýšlivější stránku a zodpovědnost, říká světoznámá architektka Eva Jiřičná

Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla zlínská rodačka, neuvěřitelně pokorná, milá a usměvavá bytost, celosvětově známá a uznávaná architektka Eva Jiřičná.

Čtěte také

Světoznámá architektka Eva Jiřičná s úsměvem vzpomíná, že do 17 let ničila mamince kuchyní, protože chtěla být chemičkou. Zběhla ale k architektuře a designu a díky tomu ji zná a obdivuje celý svět.

„Opravdu mě ta chemie absolutně fascinovala. A jak jsem byla tou chemií nadšená, tak jsem taky kdeco zkoušela, takže maminka vždycky měla hrůzu, když jsem chtěla být sama v kuchyni,“ vzpomíná s úsměvem Eva Jiřičná a přidává příhodu s tzv. „papiňákem“, která dokazuje, že se maminka neobávala zbytečně.

S velkou láskou mluví o své mamince i tatínkovi, kteří podle jejích slov byli naprosto odlišní. „Tatínek byl optimista. Vždycky říkal, že když je člověku nejhůř, tak se má usmát. A já teď taky, cokoli se stane, tak v tom vidím tu legrační složku,“ prozrazuje Eva Jiřičná o tom, co měla na tatínkovi ráda a co dělá stejně jako on.

A co má po mamince? Na to odpovídá: „Maminka o všem přemýšlela, takže po mamince je ve mně taková ta vážná stránka. Ona nás všecky vychovávala, abychom někomu neublížili, a vedla nás i ke skromnosti.“

A obě tyto své stránky Eva Jiřičná ukazuje i přístupem ke své práci. Tvrdí, že hlavní na práci architekta je poslouchat, protože je zodpovědný za peníze svého klienta. A jeho úkolem je hledat řešení, aby byli oba spokojeni.

Jaká byla její první interiérová zakázka a hodnotí vnitřně interiéry míst, kam chodí na návštěvu? A proč si u projektu výstavby Kongresového centra ve Zlíně vzpomněla na slova svého tatínka, že největší risk je neriskovat?

Milé a upřímné povídání s paní Evou Jiřičnou, plné vzpomínek na dětství a rodiče i optimistického a pokorného přístupu k životu i práci, si můžete poslechnout v záznamu.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio
    • SportPromo_Kam na výlet ve Zlínském kraji_léto_2100x700.jpg
      Kam na výlet
    • SportPromo_Na pohovce Jožky Kubáníka_Zlín_2100x700.jpg
      Na pohovce Jožky Kubáníka
    • Záhady a tajemství Zlínského kraje, pořad Zlín, SportPromo, zahady-tajemstvi_2100x700.jpg
      Záhady Zlínského kraje
    • Rodáci známí neznámí, pořad Zlín, SportPromo, rodaci_2100x700.jpg
      Rodáci známí neznámí

    Mohlo by vás zajímat

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.