Po 400 dnech se pacienti v nemocnici ve Valašském Meziříčí konečně znovu dočkali návštěvy psích kamarádů

13. květen 2021

V nemocnici ve Valašském Meziříčí znovu po téměř 400 dnech funguje psí pomoc - canisterapie. Za pacienty tak k jejich radosti opět přišla canisterapeutka se psy Bellou a Arnikou.

Pacientům v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí na oddělení následné péče opět přináší radost psí terapeuté. Jelikož se zde nyní léčí pacienti, kteří nejsou covid pozitivní, nejeví známky onemocnění a personál je očkován, či pravidelně testován, mohla být oblíbená canisterapie, která patří v nemocnici na tomto oddělení mezi pacienty hojně vyhledávaná, opětovně spuštěna. 

O tom, že pravidelná návštěva canisterapie pacientům velice chyběla, ví moc dobře staniční sestra oddělení následné péče Petra Žákovská. „Pacienti se na nás pravidelně obraceli s dotazy, kdy budou moci zase vidět a pohladit naši Bellu či Arniku. Bohužel ze známých důvodů jsme jim návštěvu nemohli poskytnout, což nás všechny mrzelo. Je neoddiskutovatelné, že právě návštěva canisterapeutického psa u pacientů právě na odděleních s obdobným spektrem poskytované péče, vyvolává jejich pozitivní náladu a brzký návrat do normálního života,” potvrzuje staniční sestra.

Canisterapie v Nemocnici Agel ve Valašském Meziříčí

Radost z opětovně spuštěné canisterapie ve valašskomeziříčské nemocnici má i její hlavní sestra Mgr. Jana Pelikánová, která k oblíbené službě říká: „Pro pacienty je právě tato metoda léčby velká vzpruha. Řada z nich má psa doma, po kterém se jim stýská, takže uvítají zvířecí návštěvu v nemocnici. Vesměs se jedná o starší osoby se zhoršením celkového zdravotního stavu nebo zlomeninách krčku. Psychika je vždy k léčbě velice potřeba. Když jsou pacienti dobře naladěni, lépe spolupracují i při klasické léčbě.”

Samotná canisterapeutka Blanka Hašová k návštěvě dodává: „Moc se za pacienty opětovně těšíme a už vymýšlíme program, jak je potěšit nad rámec klasické canisterapie. Budeme pacienty navštěvovat pravidelně každých 14 dnů."

Naše redaktorka Gabriela Hykl byla u první návštěvy psů v nemocnici ve Valašském Meziříčí a přinesla rozhovory s pacienty i canisterapeutkou. Zjistila také, co takový terapeutický pes musí umět.

Canisterapie v Nemocnici AGEL ve Valašském Meziříčí
autoři: Gabriela Hykl , Růžena Vorlová | zdroj: Nemocnice Agel Valašské Meziříčí
Spustit audio

Související