Pilot RAF Oldřich Doležal potopil za války německou loď s množstvím wolframu na rok výroby protipancéřových střel. Postaral se o jeden z největších úspěchů československé armády

22. prosinec 2023

Neuvěřitelný kousek se za druhé světové války podařil československému pilotovi ve službách britského Královského letectva Oldřichu Doležalovi. Rodák z Ostravy, jež vyrůstal na Zlínsku, potopil v Atlantickém oceánu německou loď převážející obrovské množství wolframu.

Oldřich Doležal se narodil roku 1912 v Ostravě, ale většinu dětství trávil ve vsi Vítová, dnes spadající pod Fryšták. V rané dospělosti absolvoval letecký výcvik, a stal se dokonce elitním pilotem Královského letectva (RAF). Krátce po Vánocích roku 1943 se mu pak povedl úchvatný kousek, kterým se zapsal do dějin.

Při kontrolování Atlantického oceánu narazil na německou loď Alsterufer, která vezla z Japonska těžký a velmi důležitý náklad. Nacházelo se na ní 340 tun wolframu, těžkého kovu, jež se používá do protipancéřových střel. Německému průmyslu by takové množství prý postačilo na rok výroby. A Doležalovi se tuto loď podařilo potopit.

„Je to největší úspěch té 311. bombardovací peruti a vlastně jeden z největších úspěchů československé armády vedené v zahraničí vedle například atentátu na Heydricha,” zdůrazňuje význam Doležalova počinu publicista Pavel Stojar.

Poslechněte si životní příběh Oldřicha Doležala.

Další osudy a příběhy uherskobrodských rodáků a osobností naleznete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.