Pamatujete si ze školy hodnotu „pí“? Zlínští středoškoláci vypočítali tuto matematickou konstantu na bilion desetinných míst
Nejslavnější matematická konstanta pí udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Její hodnotu 3,14 zná asi každý, ne všichni ale možná ví, že se jedná o nekonečné číslo. Výpočet číslic za desetinnou čárkou této konstanty se běžně používá i k testování výkonu počítače.
Studenti ze Střední průmyslové školy Zlín se můžou pochlubit úspěšným vědeckým pokusem. S použitím výkonných počítačových serverů vypočítali konstantu známou jako Ludolfovo číslo (tedy nekonečné číslo pí) na bilion desetinných míst. Výpočet trval přibližně 10 dní a probíhal bez aktivního zásahu po zadání.
Techniku, která běžně stojí řádově statisíce korun, získali zadarmo. Získané servery škola využije i dále ve výuce nově otevřené IT specializace, aby studenti poznali "zákulisí" technologií. Dalším cílem je stanovení světových rekordů ve výpočtech matematických konstant a vizualizace složitých matematických funkcí.
O tomto projektu přišli do studia Českého rozhlasu Zlín více prozradit pedagog František Ferenz a student Adam Hlásný. Rozhovor vám nabízíme v záznamu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.