Pálenice na Valašsku zatím nefungují. Na vině je neúroda ovoce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově

Také ve Zlínském kraji začala sezóna výroby domácích pálenek. Destilační kolony jsou v provozu především v jižních částech regionu.

Pálenice na Valašsku, které je slivovicí vyhlášené, ale kvůli neúrodě ovoce zatím stojí.

Uzavřená je například Pálenice Hovězí na Vsetínsku. Loni touto dobou už začínali pálit první kvasy, letos to ale vypadá, že začnou až v září.

„To sucho, které tady bylo loni, bylo ještě oproti tomu, co je letos, dobré. Letošní úroda je tak strašně bídná, že budeme rádi, když to září vůbec nějak zahájíme,“ popisuje páleničář Michal Kovář.

Naopak v nedalekých Pravčicích na Kroměřížsku pálenice jede pod dohledem Radoslava Pospíšilíka.

„Teď se pálí to nejranější ovoce – třešně, meruňky, višně,“ říká Pospíšilík. Od vypáleného kvasu se nejdříve odseparují kostky, které se přímo pouští do zásobníku.

Alkohol se přepaluje přes jednotlivá patra. Pak to odchází do chladiče a pak z chladiče přes měřidlo. Zchlazená pára pak odtéká kolem teploměru a pak se lihoměrem měří lihovost toho výrobku,“ popisuje výrobní proces páleničář.

Přestože na Hané začalo pálení dříve než na Valašsku, ani tady letos nepočítají s velkou úrodou.

Půdní sucho podle Českého hydrometeorologického ústavu v červenci sužovalo 64 procent území. Nadále nejvíce trápí nížiny ve středních, severních a východních Čechách a na severu Moravy.

Vlivem nynějšího počasí usychá vegetace, kvůli snížení hladiny podzemní vody jsou to zejména borovice a smrky. Vedle toho se sucho negativně podepsalo na některých místech na výnosech a kvalitě obilovin, řepky, chmele, kukuřice a cukrovky. Na nižší výnosy mají ale vliv i přemnožení hlodavci, zvláště na Moravě, doplnili meteorologové.

Spustit audio
autor: Miroslav Urubek

Související