Otrokovický student zachránil svého učitele. První pomoc by se měl naučit každý, říká

22. březen 2018
Infarkt (ilustrační foto)

Student otrokovického gymnázia Tadeáš Herentin dostal cenu Salvator udělovanou za mimořádné činy v oblasti ochrany života, zdraví, majetku a bezpečnosti obyvatel.

Cena se vyhlašuje už od roku 2003. Cílem projektu je poukázat na činy, které pomáhají a zachraňují životy. A cenu, kterou vymysleli studenti Univerzity Tomáše Bati, získávají lidé a organizace za mimořádné skutky v několika kategoriích.

V kategorii Dítě ji při včerejším galavečeru získal student otrokovického gymnázia Tadeáš Herentin. A to za to, že poskytl při lekci anglické konverzace první pomoc svému lektorovi Andy Greavesovi, kterého postihl infarkt.

„Viděl jsem, že je mu těžko, začal špatně dýchat. A jeho stav se zhoršoval. Položil jsem ho, stabilizoval a zavolal záchranku,“ říká Tadeáš Herentin, kterému bylo v té chvíli šestnáct let.

Po příjezdu zdravotníků ještě student pomohl jako překladatel a zavolal i manželce britského učitele. Pak lektora převezli do nemocnice a operovali. „Volali jsme si do nemocnice a nakonec se i na pouti potkali,“ říká student.

On sám neabsolvoval žádný záchranářský kurz, ale po této zkušenosti se to změnilo. „Myslím, že by každý měl takový kurz mít nebo aspoň vědět, jak v takových situacích postupovat,“ říká Tadeáš Herentin.

Cenu letos získala také Zdenka Wasserbauerová organizující dárcovství kostní dřeně a organizace Mamma help, která pomáhá ženám s rakovinou.

Logo ceny Salvator

Související