Opilých žen přibývá. Na kroměřížskou záchytku jich vozí stále více

8. leden 2018 12:40

Na kroměřížské krajské protialkoholní záchytce končí stále více žen. Meziročně je to asi desetiprocentní nárůst. Jen za loňský rok tam musely podnapilé klientky strávit noc téměř dvě stě padesátkrát.

Celkově počet lidí převezených na stanici loni poklesl o třicet osm, upřesnila ředitelka záchytné stanice Lenka Mergenthalová. Rozdíl ale udělal jeden člověk.

„Je to dáno tím, že se jedna stálá klientka dostala do výkonu trestu, její pobyty nám ve statistice chybí,“ uvedla ředitelka.

V roce 2016 evidovali v Kroměříži 225 pobytů žen na záchytce, loni to už bylo dvě stě čtyřicet devět. Loni také skončili na záchytce i čtyři mladiství, o rok dříve to nebyl ani jeden. Nejvíce lidé přivezli loni v červnu - celkem 147. Letošní silvestrovskou noc pak strávilo na záchytce sedm lidí, z toho dvě ženy.

Poplatek zaplatí jen okolo třiceti procent lidí. Za rok 2017 vzrostly dluhy klientů o téměř milion korun, celkem nemocnice eviduje pohledávky třicet pět a půl milionu.

To je i důsledek toho, že několik let inkasovali v Kroměříži za pobyt okolo třinácti tisíc korun. Letos se platí jen desetina této částky, tedy třináct set korun.

Zlínský kraj zřídil záchytku v Kroměříži v roce 2004, když stát převedl nemocnice na krajské samosprávy a kroměřížská psychiatrická léčebna odmítla centrální záchytnou stanici dál provozovat. Přitom záchytka v léčebně fungovala od roku 1955. Podle zákona je povinností kraje provoz tohoto zařízení zabezpečit.

autor: pes
Spustit audio

Související