Obec, která z výšky vypadá jako řeka. Všemina láká na rekreaci i bohatou historii

Všemina
Všemina

Všemina je známá díky stejnojmennému rekreačnímu areálu. V 80. letech minulého století ho nechalo vybudovat  slušovické družstvo.

Obec Všemina na Zlínsku z ptačí perspektivy vypadá jako řeka, která protéká údolím a na trase přibírá přítoky dalších říček a potůčků. Ve skutečnosti je to tak, že středem obce se klikatí potok Všeminka a kolem něho na obou březích stojí domy.

Touto částí vsi prochází i hlavní silnice. Pokud byste se po ní chtěli vydat z jednoho konce obce na druhý, počítejte s tím, že je to asi čtyřkilometrová trasa.

Výkladní skříň socialismu existuje už od roku 1261. Slušovice mají letiště i dostihovou dráhu

Slušovice z ptačí perspektivy

O Slušovicích se hodně mluvilo ještě před třiceti lety. Od Zlína je vzdálené asi 15 km a vedla k němu čtyřproudá silnice.

Přibližně uprostřed úseku budete míjet římskokatolický kostel sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. Z architektonických pamětihodností jsou v obci k vidění ještě roubené sýpky. Prezentují lidovou vesnickou architekturu 19. století. Jedna je hned na začátku obce přímo u hlavní cesty a nedaleko od ní je druhá.

Všemina je známá i díky stejnojmennému rekreačnímu areálu. V 80. letech minulého století ho nechal vybudovat šéf tehdejšího věhlasného slušovického družstva. Údolí nad Všeminou, kterým protéká říčka Všeminka, je obklopené zalesněnými kopci a pro vybudování rekreačního areálu bylo ideální. Navíc v té době už tam byla velká retenční nádrž. Sloužila jako ochrana obce před povodněmi. 

K rekreaci začala soužit až po vybudování hotelu, to bylo v roce 1984. Stalo se z ní vlastně přírodní koupaliště a dodnes rozlehlému areálu dominuje. Někteří návštěvníci, říkají, že na průzračné hladině se odrážejí okolní zalesněné kopce Vizovických vrchů. Proč ne, vždyť ho obklopují ze všech stran.

Kopce kolem Všeminy jsou plné zajímavých míst. Třeba horský hřeben Hranice. V minulosti rozděloval tři hejtmanství, dnes tvoří pomyslnou hranici mezi Všeminou a Liptálem. Z horského sedla Hranice ve výšce 506 metrů je krásný výhled.

Papradná s kapličkou a studánkou, Hrádek, Čup, Hradíšťka, Oškerovy paseky – to jsou další turistické body a ke všem vedou značené trasy. Na místě se dozvíte i něco z jejich historie. Například Hrádek byl místem nálezů tzv. púchovského osídlení z konce keltského období. Na polích u Všeminy byly objeveny i zlaté keltské mince. Podrobnější seznámení s historií a přírodou Všeminy už nechám na vás.

Spustit audio
autor: Věra Hotařová

Související