„Občanské fórum“ a „Generální stávka“. Vzhled budovy Městského divadla se vrátil v čase o 30 let zpět

Transparenty na budově zlínské scény jsou jen jednu z akcí, kterými si divadlo připomíná letošní 30. výročí listopadových událostí roku 1989.

Vzhled budovy Městského divadla Zlín se v pátek vrátil o 30 let zpět. Na balkoně jsou velké transparenty "Byli jsme a budem", Občanské fórum" a "Generální stávka". Jde o jednu z akcí, kterými si divadlo připomíná letošní 30. výročí listopadových událostí roku 1989.

„Rozhodli jsme se divadlo obléknout do stejného kabátku, protože před 30 lety to bylo právě Divadlo pracujících, které jako první instituce v tehdejším Gottwaldově zareagovalo na pražské dění a stalo se ohniskem protirežimního kvasu následujících týdnů,“ řekla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Zaměstnanci divadla našli staré fotografie z listopadu 1989 a divadlo vyzdobili přesně podle nich. „Malírny vyráběly obrovské transparenty s nápisy a slogany. Vyzdobili jsme i nejbližší nástěnky výstřižky z tehdejšího tisku a divadelními materiály,“ uvedla Jurčová. Tehdejší plakáty, pozvánky na demonstrace, dobový tisk či fotografie jsou umístěné také na prosklených dveřích při vstupu do divadla. Divadlo bude takto vyzdobené do neděle.

Městské divadlo Zlín vyvěsilo transparenty jako před 30 lety

Listopadové události roku 1989 připomíná ve Zlíně Festival svobody, ke kterému se divadlo připojilo. Na dnešek připravilo projekci dobových filmových záznamů a debatu s aktéry revoluce ve Zlíně. Herci připravili také večer s písničkami Karla Kryla a v sobotu se uskuteční premiéra satirického kabaretu Jednou budem dál, který mapuje 30 let od sametové revoluce.

Spustit audio
autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK

Související