Noc ze středy na čtvrtek bude ideální pro pozorování Perseid

V těchto dnech rozzáří noční oblohu Perseidy. Meteorický roj je k vidění každoročně vždy kolem půlky srpna. Letos budou ideální podmínky k pozorování v noci ze středy na čtvrtek.

Perseidy se jmenují podle souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Její oběžná doba je asi 133 let. Jak se pomalu rozpadá, tak na své elipse zanechává roj částic.

Díky příznivému počasí budou letos meteory k vidění po celé obloze. Místo, odkud zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, a proto bude nejlepší dívat se směrem na východ nebo severovýchod.

 „K vidění bude dnes v noci až 120 padajících hvězd za hodinu,“ tvrdí člen Zlínské astronomické společnosti Ivan Havlíček.  Pouhým okem bude možné spatřit ale jen jejich část. Pro pozorování bude lepší vyrazit do míst mimo světelné znečištění, tedy mimo města a obytné zóny.

Logo

Perseidám se někdy lidově přezdívá Slzy svatého Vavřince. První zmínky o meteorickém roji totiž pocházejí z 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince.

Perseidy budou letos aktivní až do 24. srpna. Mějte tedy připraveno aspoň jedno přání! Padajících hvězd bude letos dostatek opravdu pro všechny.

 

autor: Zdenek Čík
Spustit audio

Související