Největší sbírku klystýrů vlastní Jiří Maria Sieber. Přivedl ho k nim zájem o vojenskou historii. Klystýr měl před bitvou praktický význam
Lidé sbírají leccos. Například Jiří Maria Sieber, zakladatel Sudetského muzea, má kromě mnoha dalších předmětů zhruba 140 klystýrů. Toto číslo činí jeho sbírku největší známou na světě.
Ke klystýrům ho přivedl zájem o vojenskou historii. Před lety koupil náhodou spolu s dalšími předměty také jeden vojenský klystýr z první světové války. Ten měl tehdy svůj praktický význam: vojáci si před bitvou dávali sami sobě klystýr, aby se jim v případě zranění nedostala do břicha natrávená strava a nedošlo k infekci.
Sbírka však prezentuje i civilní nástroje na tuto choulostivou proceduru, kterou lékaři v minulosti běžně doporučovali. Kolekce obsahuje nádoby z kovu i ze skla, velké dvoulitrové i malé, určené pro děti. Nejstarší klystýr pochází z roku 1840.
Sbírku klystýrů si můžete po předchozí rezervaci prohlédnout ve Válečném muzeu Sudety v Mostě, je umístěna v jednom z tamních protiatomových krytů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.