Nejmenší rotundu u nás najdete na hradě Loket. Až do roku 1966 ji ukrývalo točité schodiště
Hrad Loket na Sokolovsku patří mezi nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji. Více než 800 let starý gotický hrad se tyčí nad řekou Ohří. Jan Lucemburský na něm uvěznil svého tříletého syna, pozdějšího krále a císaře Karla IV. Dnes na hradě najdete třeba rozsáhlou expozici porcelánu, zbraní nebo útrpného práva. A nahlédnout můžete třeba i do nejmenší rotundy u nás.
Stavba s průměrem pouhých tři a půl metru a výškou šest a půl metru byla však dlouhé roky zrakům veřejnosti skryta. Uvnitř rotundy bylo totiž v minulosti vybudováno točité schodiště a díky tomu zůstával dlouho její původní význam neznámý.
Po jejím objevení byla část schodiště odstraněna a rotunda byla zasvěcena sv. Anežce České, kterou zde připomíná obraz. Této světici vděčí hrad Loket za první dochovanou písemnou zmínku, která pochází z roku 1227.
Rotunda je zároveň vstupem do expozice útrpného práva. Ta prezentuje, jak ve středověku probíhala tortura. V někdejších kobkách sklepního vězení mohou návštěvníci díky pohyblivým figurínám sledovat nejčastější středověké mučící techniky. Expozice je doplněna také autentickým audio doprovodem a nechybí ani informační tabule s přesným popisem mučení.
Vydáte-li se na výlet na hrad Loket, neopomeňte ani jeho další expozice – zbraní, porcelánu, gotických nástěnných maleb či historického nábytku. V mineralogické expozici se určitě zastavte u loketského meteoritu. Ten měl v roce 1422 dopadnout na hradní nádvoří a dodnes je největším meteoritem, který dopadl na území naší republiky. Původně vážil 107 kilogramů. V 19. století byl ale rozřezán a jeho větší část putovala za císařem do Vídně. V Lokti zůstal jen čtrnáctikilový kus.
Nejmenší rotundu, meteorit i četné expozice můžete na hradě Loket na Sokolovsku navštívit celoročně. Nevynechejte ani procházku historickým centrem města nebo působivé loketské vyhlídky v okolních přilehlých lesích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...