Naučná stezka v Lanškrouně přibližuje průmyslovou historii města. Včetně prvního přenosného rádia

17. červenec 2018

V Lanškrouně vznikla čtyři kilometry dlouhá naučná stezka s pěti zastaveními. Popisuje průmyslovou historii města, kde se v podniku Tesla vyráběly radiosoučástky.

V Lanškrouně mají novou naučnou stezku, která připomíná historii tamního slavného podniku Tesla Lanškroun. A také všechno, co se v něm vyrábělo. Na několika zastaveních se zájemci seznámí například s modelem prvního československého přenosného radiopřijímače anebo s různými radiosoučástkami, které kdysi v tomto městečku na Orlickoústecku vznikaly.

„Průmyslová současnost města vychází právě z kořenů Tesly. Vážíme si toho, že Lanškroun je rozvinutým průmyslovým městem a chceme všem místním i příchozím připomenout základy, které k úspěšnému vývoji vedly,“ říká Petra Brejšová, která je jednou ze spoluautorek projektu.

V ulicích Lanškrouna jsou tak na různých místech vidět zajímavé modely pasivních součástek, které se ve městě vyráběly. Stezka začíná v suterénu radnice, kde je vystavený model prvního československého přenosného kabelkového radiopřijímače pro příjem vysílání v pásmu středních vln.

Na zdi místního zámku je pak například umístěná deska s odlitkem kondenzátoru. I ten vyráběli v Tesle Lanškroun, například do zářivkových svítidel.

Další součástky najdou lidé ve městě na místech, která souvisejí s elektrotechnickou historií. Pamětní desky jsou velké 80 krát 60 centimetrů. A přímo z nich vystupují modely součástek. Jsou samozřejmě vyrobené v nadživotní velikosti, protože jejich originály jsou ve skutečnosti velice malé. Dávaly se třeba do rádií nebo ledniček.

Vedle všech součástek je na každém z pěti zastavení umístěná také deska s QR kódem, který odkazuje na stránky města, kde si každý zájemce může o tom které výrobku přečíst více informací. Bronzové modely součástek vyrobila specializovaná firma z Polska.

autor: PAV
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.