Nádobí čistily naše babičky popelem, kopřivami a kukuřicí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myčka nádobí

Jak už víte, za dob našich babiček nebyly k dostání téměř žádné chemické čisticí prostředky. I přesto vždycky našly způsob, jak udržet věci v domácnosti v čistotě.

Třeba nádobí čistily různě. Měděné cídily vodou z uvařeného hrachu. Cínové zase kaší z dřevěného popela a vody. Hliníkové udržovaly čisté díky tomu, že v něm vařily sušené švestky.

Skleněné nádoby a lahve čistily velice nezvykle. Vložily do nich hrst nasekaných kopřiv a hrst kukuřice, potom vše zalily trochou teplé vody a třepaly tak dlouho, až se všech nečistot zbavily. I když už tyto způsoby dnes nepoužíváme, musíte uznat, že byly velice nápadité.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová