Na Žďársku sčítají kudlanky. Lidé hlásí místa nálezu na sociálních sítích

1. říjen 2018

Kudlanka, původně hmyz z teplejších krajin, žije i ve Žďárských vrších. Prvně se tam objevila v roce 2007. Aktuálně je ochránci sčítají.

„Na území Žďárských vrchů se ta kudlanka poprvé objevila v roce 2007 a od té doby kolegové výskyt kudlanky sledují. Veřejnost jsme tuším poprvé požádali o asistenci minulý rok,“ řekla mluvčí CHKO Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Lidé skutečně spolupracují. Jednu z kudlanek našel a nahlásil i pan Jaroslav Doubek ze Žďáru and Sázavou. „Zaujalo mě to, fotím si běžně zajímavý věci, bylo to na počátku září v obci České Křižánky a byla to první kudlanka, kterou jsem v té lokalitě viděl. Náhodou jsem na to narazil na facebooku, takže jsem přidal i svoji zkušenost.“

„Vypadalo to jako svinutej papírek“

Ozvala se také paní Šípková z Bohdalova. „Bylo to 6. září, ve čtvrtek, sekala jsem trávu a prostě jsem tak jako koukala do záhonku a ještě jsem si říkala, kdo nám tam co hodil. Vypadalo to jako svinutej papírek. Říkám, saranče to není, co to je? A pak dcera říká, to je kudlanka.“

I tyto příběhy jsou podle Kateřina Machové důkazem, že kudlanky se na Vysočině skutečně zabydlují.

„Celkově těch kudlanek přibývá, respektive ony se k nám šíří z jihu, z oblasti kolem Středozemního moře a šíří postupně na sever a taky do vyšších nadmořských výšek, to znamená, že ji bylo možno nalézt i na Radhošti, který už je nad 1000 metrů nad mořem a v poslední době přibývají nálezy i třeba z Polabí,“ dodává Kateřina Machová.

Kudlanka nábožná je u nás přitom chráněna zákonem. Kvůli postupnému oteplování, ale entomologové předpokládají, že se její výskyt u nás bude dál rozšiřovat.

„Každý nález kudlanky je pro nás užitečnou informací, takže stále trvá, že pokud kudlanku najdete někde na zahrádce vašeho domku, budeme moc rádi, když nám z území Žďárských vrchů o tomhle nálezu řeknete.“

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio