Na pohovce Jožky Kubáníka: O Nobelově ceně
Další pořad Na pohovce Jožky Kubáníka byl převážně o vědě a na rozhlasovou pohovku usedl moderátor Vladimír Kořen a začínající vědkyně Karolína Kocourková.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Na pohovce Jožky Kubáníka: O Nobelově ceně
Napsal jsem knihu. Jmenuje se Poslední deník Květy Fialové a vypráví o mém vztahu se známou herečkou. Po čtrnácti dnech od chvíle, kdy se objevila na pultech, mi zazvonil telefon a na displeji stálo +46-8 a k tomu nějakých devět dalších číslic. A protože mám chytrý telefon, hned mi oznámil, že volá někdo ze Stockholmu. Zatrnulo mi. Ano. Ve Stockholmu sídlí Švédská akademie, která uděluje - Nobelovu cenu! „Jak se to tam tak rychle ti blonďáci dozvěděli?“ přemýšlel jsem. „A jak to, že tu knihu sehnali, když byl první náklad hned pryč?“ Dumal jsem nad tím tak dlouho, až telefon přestal zvonit. Ale já jsem zpátky nezavolal. Chtěl jsem si uchovat ten pocit, že mi opravdu mohli volat odněkud z druhé strany Evropy a nabídnout mi Nobelovu cenu za literaturu! Jenže druhý den volal Stockholm zas. A já jsem opět zůstal v klidu a říkal jsem si: „Jen se snažte, jen se doprošujte!” Další dny volalo stejné číslo taky a pak pořád a pořád a já jsem pokaždé zíral na ten svítící mobil, představoval si, jak si nechávám šít frak, jak děkuji ve švédštině, aniž bych ji uměl, rodině, láskám, přátelům, nakladatelům a ujišťuji celý svět, že budu v tvorbě pokračovat. Instinkt ale velel - nezvedat!
A po několika týdnech se republikou rozlétla zpráva, že českým uživatelům volala čísla ze zahraničí (Švédska nevyjímaje), a po přijetí hovoru je pak ti frajeři ze severu přepojovali, přepojovali a přepojovali tak dlouho, až jim během toho v tichosti vyluxovali účty. A to já, který, jak jsem už psal, švédsky neumím, bych se samozřejmě přepojovat nechal. Stále bych poslouchal, jestli se mezi tou hatmatilkou neobjeví shluk slov, který by připomínal jméno vynálezce dynamitu pana Nobela, až by mi vybouchly úspory.
Ale pak jsem si říkal - jak se cítí lidé, kteří mají k Nobelově ceně blízko, protože jsou třeba vědci? Nikdo je moc nezná a oni jen trpělivě nad něčím bádají a pak zachrání lidstvo? Co byste řekli tomu, kdybych si na moji rozhlasovou pohovku vědce pozval? Tedy abych byl přesný - prvním hostem bude moderátor oblíbeného pořadu České televize Zázraky přírody Vladimír Kořen, který patří k nejoceňovanějším popularizátorům vědy u nás a jako druhá na pohovku usedne začínající vědkyně Karolína Kocourková, která možná na tu svoji Nobelovu cenu teprve čeká. Těším se, že u toho budete i vy.
Sobotní vysílání pořadu Na pohovce JK začíná jako obvykle v 15.00 a pokud byste si chtěli poslechnout i starší díly, najdete je v podcastech Českého rozhlasu.
Jožka Kubáník
Jaké bude téma příštího pořadu a na které hosty se můžete těšit? To se dozvíte už příští středu ve Slováckém deníku, který vám mimo aktuální regionální zpravodajství pravidelně nabízí fejetony Jožky Kubáníka k jednotlivým pořadům.
Související
-
Na pohovce Jožky Kubáníka: O Večerníčku
Další pořad Na pohovce Jožky Kubáníka byl věnován Večerníčku. Na rozhlasovou pohovku usedl režisér příběhů Boba a Bobka Ivo Hejcman a herec Josef Dvořák.
-
Na pohovce Jožky Kubáníka: O politicích
V dalším pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka se mluvilo o politicích pozvání přijaly: moderátorka Terezie Tománková a bývalá politička Kristýna Zelienková.
-
Na pohovce Jožky Kubáníka: O smůle
V dalším pořadu Jožky Kubáníka se mluvilo o smůle a na rozhlasovou pohovku usedli dva hosté s příznačným příjmením: zpěvák Jakub Smolík a herec Jan Šťastný.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.