Na náměstí v Počátkách se natáčely Postřižiny. Kašna a vlasy paní sládkové byly ozdobou města

Náměstí Palackého v Počátkách
Náměstí Palackého v Počátkách

Také rádi navštěvujete místa, kde se natáčel nějaký film? Tak to vás dnes pozveme do Počátek na Pelhřimovsku na Vysočině. Jeho náměstí si filmaři vybrali jako jednu z kulis slavného filmu Jiřího Menzela Postřižiny. A pokud máte rádi pivo, tak na počáteckém náměstí na něj určitě dostanete chuť při představě, jak si ho tam ve filmu vychutnávala Magda Vášáryová

Palackého náměstí v Počátkách je čerstvě opravené a skutečně vypadá jako kulisa filmu nebo pohádky. Je památkově chráněné jako celek a památkami jsou i některé jednotlivé domy.

Počátky města sahají až do třináctého století. O vzniku jeho názvu kolují dokonce tři pověsti. První hovoří o tom, že se na tomto místě zastavil Praotec Čech, druhá připomíná velký požár, který začal právě v Počátkách. Třetí, oficiální verze se opírá o fakt, že v okolí pramení několik řek, mezi nimi i Jihlava.

Natáčení filmu Postřižiny, jehož se prý dokonce účastnili i místní ochotníci, návštěvníkům asi nejvíc připomene hotel U modré hvězdy, na jehož schodišti paní Maryška vypila pivo na ex. Důležitou kulisou byla i kašna se sousoším Jana Nepomuckého, kolem které paní sládková projela na kole. Dva pánové to ve filmu komentovali slovy: „Tato kašna a vlasy paní sládkové jsou ozdobou města.“ Autorem počátecké kašny je František Baugut, který se mimo jiné podílel na tvorbě Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. V Českých Budějovicích.

Z krásných domů kolem náměstí stojí za zmínku například ten s číslem popisným dvacet jedna. „Je to rodný dům Tomáše Pešiny z Čechorodu,“ říká vedoucí muzea v Počátkách Marie Filipová.. Byl to slavný dějepisec, který žil na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, a učil na Karlově univerzitě. V jednom z domů na náměstí se na své cestě do Brixenu zastavil Karel Havlíček Borovský. Jeho návštěvu připomíná pamětní deska.