Na kroměřížské záchytce skončilo znovu více lidí, převažují muži. Klienti dluží desítky milionů

V protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži, která je jediná ve Zlínském kraji, skončilo loni patnáct set sedmnáct klientů.

Je to zhruba o deset procent víc než v roce 2017. Ve statistice převažují muži. Je jich asi pětkrát víc než žen.

Problémem je, že dvě třetiny lidí pobyt nikdy neuhradí. Momentální cena je třináct set korun.

Celková částka, kterou klienti nemocnici na poplatcích dluží, tak vzrostla o 1,3 milionu korun. Opakuje se tedy trend z předchozích let, neuhrazené pohledávky nyní už přesahují částku 36,6 milionu korun.

Ke smutným "rekordmanům" patří muž, který od roku 2007 pobýval na kroměřížské záchytce už sto osmkrát.

"Setkáváme se i s případy, kdy klienta propustíme domů a za dvě hodiny ho tu máme zpátky. Často jde o bezdomovce, klienty s psychickými problémy nebo lidi, kteří se ocitli v nějaké složité životní situaci, kterou bohužel řeší alkoholem. Jejich projevy v opilosti jsou různé - někteří jsou agresivní, ničí vybavení, dokážou hodiny křičet, jiní si zpívají, další pláčou a litují se nebo jen tiše čekají do doby, než vystřízliví a my je můžeme propustit," uvedl vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

Kraj zřídil záchytku v Kroměříži v roce 2004, když stát převedl nemocnice na krajské samosprávy a kroměřížská psychiatrická léčebna odmítla centrální záchytnou stanici dál provozovat. Záchytka v léčebně fungovala od roku 1955. Podle zákona je povinností kraje provoz tohoto zařízení zabezpečit.

autor: pes
Spustit audio

Související