Na Bukové hoře zastavil provoz ski areálu strom, který spadl na lanovku

17. leden 2019
Ve ski areálu Buková hora právě záchranáři evakuují lyžaře za pomocí dvou vrtulníků

Před jednou hodinou odpolednípřijala policie oznámení o pádu stromu na lanovou dráhu ve Ski areálu Buková hora. „Podle mých informací se snad nikomu nic nestalo,“ řekl Petr Toman ze skicentra.

Lyžařské středisko je v současné době mimo provoz. Evakuace uvízlých lyžařů z 1668 m dlouhé lanovky bylo od začátku prioritou. Lanovka je vybavena vyhřívanými sedačkami krytými proti větru.

Žádní zranění nejsou ani podle náčelníka Horské služby Orlické hory Josefa Hepnara. „Strom je odstraněný a je zahájena evakuace. Zranění nejsou žádná,“ upřesnil pro Českou televizi. „Máme tam tři družstva, co se týče horské služby, a pak jsou tam družstva hasičů,“ uvedl.

Obsluha lanovky krátce přibližně ve 13:45 odřízla spadlý strom strom a pokoušela se nahodit zpět lano, aby v nouzovém provozu svezla lidi do bezpečí. To se ale podle krajských hasičů nepovedlo a na místo byly povolány dva vrtulníky, aby pomohly s evakuací, první přiletěl přibližně v 15:15, druhý asi o čtvrthodinu později. Na místě také tři horské služby z Čenkovic, Jeseníků a Říček.

K lanové dráze vedoucí z Mlýnického Dvora na Bukovou horu vyrazilo několik jednotek hasičů, zejména hasičů-lezců. Ti jsou rozděleni do několika skupin a krátce po 15. hodině se jim podařilo evakuovat prvních 7 osob, poslední lyžaře záchranáři evakuovali těsně před 16. hodinou.

autor: Honza Ptáček|zdroje: Policie ČR, Český rozhlas Pardubice