Motivací pro naše svěřence jsou samičky, říká o závodech poštovních holubů jejich chovatel Martin Jurásek

17. březen 2023

Chovatelé Martin Jurásek a Miroslav Chmelař založili Team Chmelař-Jurásek. Jejich svěřenci jsou holubi a jejich koníčkem jsou závody poštovních holubů zejména na dlouhých tratích.

V Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku sídlí holubí tým Chmelař-Jurásek, který má za sebou velmi úspěšnou závodní sezónu. S chovatelem Martinem Juráskem jsme se podívali přímo do holubníků a voliér.

Martin Jurásek v rozhovoru prozradil, že pro závody používají u holubů takzvanou vdovskou metodu: „To znamená, že používáme motivaci holuba na partnerku. Závodíme o víkendech, takže celý týden mezi závody jsou holubi a holubice od sebe odděleni tak, že se nevidí, a těsně před odjezdem na závody jim na chvilku partnerku ukážeme, aby se holub nabudil a těšil se domů.“

Jak vypadá trénink a závody poštovních holubů? Jak se zjišťuje rychlost závodníka nebo co zahrnuje péče o sportovní holuby? I to se dozvíte v rozhovoru s Martinem Juráskem, za kterým se do Ostrožské Nové Vsi vydala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...