MHD ve Zlíně od soboty v novém. Zorientovat se ve změnách cestujícím pomohou na zastávkách asistenti

Po dvouměsíčním odkladu od soboty DSZO spouští změny v organizaci městské dopravy ve Štípě, Kostelci a Velíkové. Změny čekají i obyvatele Vršavy.

Od soboty 1. června se zásadně změní provoz městské hromadné dopravy ve směru k ZOO Lešná. Díky novým trolejbusům s alternativním bateriovým pohonem se prodlouží do místních částí Štípy a Kostelce stávající trolejbusová linka číslo 4. K ní přibude také nová linka číslo 5, která bude jezdit ve zmíněních místních částech protisměrně lince 4.

Změny v síti MHD měly být původně spuštěny už 1. dubna, ukázalo se, že by ale vznikl problém v oblasti Vršavy, kde není na stávající točně vybudována výstupní zastávka ve směru ze Zlína. Město, do jejího vybudování, proto zavede dočasnou trolejbusovou linku číslo 44. „Ta bude jezdit v časech špičky v intervalu 30 minut z točny Antonínova na točnu na Vršavě,“ upřesnil již dříve mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Na točně na Vršavě totiž kvůli chybějící zastávce bude zastavovat minimum spojů stávající linky číslo 4.

K další změně dochází od soboty pro obyvatele Velíkové. Ti budou muset, v čase mimo špičku, přesedat z nově zavedené linky 46 na trolejbusy, které je odvezou do Zlína. Úplně ale o přímá spojení nepřijdou. V ranní a odpolední špičce několik spojů pojede přímo z Velíkové až do centra města.

Cestující na změny upozorňují informační panely na zastávkách

O změnách v organizaci MHD informovala Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) cestující s předstihem. Od pátku navíc na tuto změnu upozorňuje cestující na informačních panelech na zastávkách MHD. „Případné nejasnosti vysvětlí cestujícím při spuštění nového systému dopravní obslužnosti Kostelce, Štípy a Velíkové přímo v terénu asistenti přepravy DSZO,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Vojtěch Cekota. Asistenti by měli být cestujícím k dispozici už od soboty.

Pro město Zlín znamená tento projekt významné rozšíření ekologické trolejbusové dopravy – právě v roce, kdy trolejbusy v Baťově městě slaví své 75. výročí. Jeho realizace by nebyla možná bez úzké spolupráce DSZO a města. „Možná se nám nepodaří při tak rozsáhlé změně v systému MHD v Kostelci, Štípě a Velíkové nastavit hned napoprvé jízdní řády tak, aby všem zcela vyhovovaly. Po dobu čtyř až pěti měsíců proto počítáme se zkušebním provozem. Na jeho konci všechny získané poznatky i připomínky veřejnosti vyhodnotíme a podle většinových potřeb cestujících je do jízdních řádů zapracujeme,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Spustit audio

Související