Meteorologové rozšířili výstrahu před vznikem požárů. Na sobotu navíc předpovídají teploty nad 30 stupňů

Meteorologové varují kvůli vysokým sobotním teplotám před výskytem požárů. Další dny by měly být výrazně chladnější. Četnější budou také přeháňky.

Poměrně chladnou noc na sobotu s teplotami v rozmezí 10 až 14 stupňů, vystřídají v průběhu soboty poměrně vysoké teploty. „Očekáváme zpočátku místy až oblačno, později polojasno nebo skoro jasno. Nejvyšší odpolední teploty 28 až 31 stupňů,“ uvedla Tereza Uhlíková z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. Kvůli vysokým teplotám podle ní meteorologové vydali meteorologové výstrahu před vznikem požárů. Výstraha před vysokými teplotami je ve Zlínském kraji v platnosti od sobotních 12 do 20 hodin večer.

V neděli očekáváme většinou oblačno, zejména na jihu kraje místy přeháňky, ojediněle možnost bouřky. K večeru od severu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, nejvyšší denní 22 až 26 stupňů
Tereza Uhlíková, meteoroložka ČHMÚ

Výstraha před vznikem požárů je v platnosti do odvolání. Od neděle by se podle Terezy Uhlíkové mělo počasí začít měnit. „V neděli očekáváme většinou oblačno, zejména na jihu kraje místy přeháňky, ojediněle možnost bouřky. K večeru od severu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, nejvyšší denní 22 až 26 stupňů,“ uvedla meteoroložka Tereza Uhlíková.

Na začátku týdne by podle ní mělo být ještě chladněji. „Bude polojasno až oblačno. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 20 až 24 stupňů,“ předpověděla Tereza Uhlíková. Po zbytek týdne by se podle ní neměly odpolední teploty pohybovat nad třicet stupňů. Nejčastěji v rozmezí 24 až 28 stupňů. Týden bude také poměrně bohatý na občasné přeháňky, výjimečně bouřky.

Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou. Podle týdenní předpovědi se v dalších dnech čekají jen ojediněle přeháňky, v neděli se mohou výjimečně objevit bouřky. Vedra z přelomu června a července se nebudou opakovat, teploty se mají pohybovat kolem 25 stupňů.