Loví lišky, zajíce, srnčata, kočky... ‚Ale nesmíte mu ublížit, protože pak už je konec,‘ říká sokolník

3. září 2018

Orel skalní patří k našim největším dravcům. Ve volné přírodě ho ale uvidíte málokdy, spíše ho najdete na paži sokolníka.

Mít dravce, který loví lišky, zajíce i srnčata, patřilo od nepaměti k výsadám bohatých lidí. Dnes se sokolnictví u nás věnuje mnoho myslivců, málokdy ale mezi nimi najdete někoho, kdo vlastní pro lovecké účely orla skalního, našeho největšího dravce.

Takovým sokolníkem je Daniel Sompa ze Stonavy na Karvinsku. Čtyřiapadesátiletý myslivec se sokolnictví věnuje už od svých 16 let. „V porovnání s jinými tuzemskými dravci je to s orlem asi nejtěžší, protože ten už opravdu loví všechno,“ říká chovatel.

A co takový orel potřebuje? Kontakt s člověkem, který ho chová, dobrou stravu a přátelství. „Jsou to dlouhověcí ptáci, kteří si na kontakt s člověkem zvykají – a nesmíte mu nikdy ublížit. Protože pak už je to konec,“ říká v rozhovoru sokolník Sompa.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.