Kytary a další nástroje celé ze sirek. Práce pana Kordy je naprostým světovým unikátem
Když spatříte kytaru vyrobenou Tomášem Kordou z Vrchlabí, nebude na první pohled nijak nápadná. Ani když hrábnete do strun jeho vlastnoručně vyrobeného nástroje, nic moc zvláštního pozorovat nebudete.
Přesto jej Česká databáze rekordů eviduje jako zcela ojedinělého rekordmana. Při pohledu zblízka totiž zjistíte, že kytara je kromě strun a pražců celá zhotovena ze sirek. A hraje! Dcera autora s ní dokonce dva roky chodila do Lidové školy umění.
Podobně funkční jsou i zápalkové housle či mandolíny. Práce pana Kordy vznikající od poloviny 60. let 20. století do roku 2003, kdy zemřel, je naprostým světovým unikátem.
Ze sirek a zápalkových hlaviček vytvořil kolekci 90 exponátů včetně historických váz, džbánů či obrazů. Ve všech případech se jedná o repliky skutečných předmětů. Nad svým dílem, které je vystaveno v Muzeu rekordů v Pelhřimově, strávil 63 tisíc hodin čistého času práce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.