KVÍZ: Výročí republiky, která už neexistuje. Rozumíte stále slovenštině?
Na 28. října připadá výročí vzniku Československa. Rozumíte stále jazyku našich východních sousedů? Za pár týdnů to bude třicet let, co federace zanikla.
A je pravda, že na Moravě je ta šance slovenštině porozumět větší, než v Čechách. Konečně, geografická blízkost a příbuzenská provázanost hraje svou roli.
Kdysi to bylo snadnější. Na Slovensko lidé mířili na dovolenou, mužští obyvatelé západní části federace tam rukovali na vojnu. V televizi se tradicí staly slovenské pondělky, zprávy v ní se střídaly v obou jazycích a stejně tak střídavě mluvili i někteří politici (i když třeba prezident Gustáv Husák, narozený na Slovensku, přecházel v jakousi českoslovenštinu).
A dokonce se ta jazyková blízkost stala i předmětem hrátek, když třeba Vladimír Menšík chválil Slováky za to, že nemají záchytku, ale „izbičku pre opilcov“.
Proč se vyznat ve slovenštině
Přestože už jsme samostatné státy, náš právní systém umožňuje používat slovenštinu v kontaktu s veřejnými institucemi bez nutnosti použít tlumočníka. Také slovenské dokumenty jde využít v originále.
Ale zpět k vážnému pojetí. Některé zahraniční knihy vycházely jako první ve slovenštině, takže lidé četli i ty, byla to jediná šance, jak se k některým autorům dostat.
Legendární seriál Dempsey a Makepeaceová měl také československou premiéru v dabingu Kamily Magálové a Borise Farkaše. Dnes se dokonce i slovenské filmy do češtiny dabují. A někdy i zpětně, takže český dabing získal slavný koprodukční seriál Teta.
A když navazují spolupráci školy z obou částí bývalé federace, často si raději zvolí jako komunikační jazyk angličtinu – a to nejen proto, že se v ní chtějí zdokonalit.
Co je vyprážaný bravčový rezeň so zemiakmi?
Pro naše děti je pak jazykolam spojený s prací se slovníkem, když se musejí přesvědčit, co v restauraci znamená „vyprážaný bravčový rezeň so zemiakmi“, připadne kapustnica nebo šošovica.
I když jsou si čeština a slovenština velice blízké, mnoho slovíček nám udělá vrásky na čele. A to dokonce i těm starším, kteří si slovenštinu pamatují. Co znamenal název Jakubiskova filmu Sedím na konári a je mi dobře? Seděl ten člověk na větvi či na pařezu?
Pojďte si s námi v malém testu slovenštinu připomenout. Za správnou odpověď je bonusová informace navíc, takže se vyplatí si kvíz třeba i zopakovat.
Související
-
Češi se nám Slovákům smějí, že jíme morčacie maso, říká s úsměvem herečka Táňa Pauhofová
Táňa Pauhofová je slovenská filmová a divadelní herečka, která je velmi populární i v České republice a často se o ní mluví jako o jedné z nejkrásnějších hereček.
-
KVÍZ: Co možná nevíte o českých populárních osobnostech?
Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se dozvíte, co na sebe v rozhovorech prozradily populární české osobnosti v pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
-
Co vy na to . Jak vznik republiky slavili lidé v našem kraji a co se rokem 1918 změnilo
Redaktorka Saskia Mišová si do studia pozvala ředitele Státního okresního archivu Zlín Davida Valůška a historika Slováckého muzea v Uherském Hradišti Pavla Portla.
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...