Květiny a zelenina hnijící na polích, poklesy tržeb až o devadesát procent. To je letošní realita drobných pěstitelů

Pěstitele, zahradníky a farmáře tvrdě zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Největší ranou jsou pro ně uzavřené trhy.

Prodej na trzích tvoří podstatnou část výdělku farmářů a drobných pěstitelů. Kvůli uzavření trhů přišli o hlavní zdroj příjmů.

Kvůli nedostatku poptávky přišla nazmar úroda ředkviček, kedluben a neprodávali se ani sazenice. Opakuje se tak situace z jara letošního roku.

Obavy mají farmáři také z budoucnosti. „Je problém ten, že na podzim se už objednává na jaro a nikdo neví, co bude,“ říká pěstitel Jaroslav Míč.

Se dvěma farmáři natáčel v obcích na Slovácku náš redaktor Michal Sladký. Přesto všechna úskalí jsou optimisté .“Lidé určitě budou chtít zdravou a dobrou zeleninu jíst, tak si myslím, že cestu k sobě nějakým způsobem najdeme,“ říká Petr Weidenthaler, pěstitel a majitel zahradnictví, který se oboru věnuje už 35 let.

Poslechněte si celou reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.