Které pivo je nejlepší? Dobrý sládek se pozná podle desítky, říká sládek Tomáš Vodochodský

3. únor 2022

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. A to je určitě v Kostelci nad Černými lesy, kde v místním pivovaru vaří „tekutý chléb“ sládek Tomáš Vodochodský. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Když byl mladý, nevěděl, co bude dělat. A dnes nelituje, že šel v otcových stopách. „V dětství jsme se s bratrem proháněli mezi pytli s ječmenem. Stěhovali jsme se podle toho, kde tatínek pracoval,“ vzpomíná. Jako mladí prý s bratrem ochutnávali zbytky piva z mejdanů. „Jsme odkojení pivní pěnou," směje se.  

Které pivo je nejlepší?

„Klasik praví: To, které vypiju a chci si dát další,“ odpovídá na otázku. „Když chci degustovat, začínám desítkou. A dobrý sládek se pozná podle desítky. Stejně tak, jako se pozná dobrý řezník podle špekáčku,“ prohlašuje sládek Tomáš Vodochodský.

Jaký historický skvost vlastní? Trpí nemocí z povolání? Jak je to s rozlišováním chutí? A je doba opravdu nakloněná malým pivovarům?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.