Kormorán – pták, který ornitology fascinuje a rybáře děsí. Přes Moravu těchto ptáků ročně přelétá až 100 tisíc

18. leden 2022

Rybářům způsobují každoročně značné škody kormoráni. Ačkoli už nejde o chráněného ptáka a je povolený jeho regulovaný odstřel, jeho počty se stále nedaří příliš upravovat. Do studia Českého rozhlasu Zlín jsme pozvali ke společné diskusi na toto téma ornitologa i rybáře.

„Kormorán je taková miniponorka, která loví ryby v hloubce až 15 metrů a vydrží tam minutu a půl. Je to predátor, který svou kořist nemine,“ říká o schopnostech kormoránů ornitolog Pavel Šálek z Hulína. Uvádí i další zajímavá fakta o životě těchto ptáků. Jsou totiž například schopni při lovu spolupracovat.

Naopak majitel rybníků ze Záhlinic na Kroměřížsku Jiří Zahradníček nadšení z fascinujícího způsobu lovu kormoránů nesdílí. Na rybnících totiž právě kormorán zejména po zimě působí značné škody. Loni a letos kormoráni podle jeho slov zlikvidovali 60 až 70 % rybích násad, takže vzrostly jejich ceny až o 50 %. Pro některé chovatele ryb můžou být tedy nálety kormoránů likvidační. Jiří Zahradníček dodává, že v současné době už kormoráni nereagují ani na plašení. 

Kormorán velký už od roku 2013 nepatří mezi zvlášť chráněné živočichy, stát bude platit za škody způsobené těmito ptáky jen do roku 2023. Pak zřejmě čeká rybáře ještě krušnější období. Ornitolové chápou zoufalost rybářů a připouští, že populace jsou obrovské a jejich regulace je problematická. Podle Pavla Šálka jde o celoevropský problém.

Jaké škody působí na rybnících v našem kraji kormoráni a kolik jich tu vůbec je? Je možné se náletům kormoránů ubránit odstřelem? Poslechněte si rozhovor s rybářem Jiřím Zahradníčkem a ornitologem Pavlem Šálkem.

Tenhle strom je pro kormorány jak noclehárna
autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.