Koncert pro zvěř získal Prix Europa 2021. Tiché poděkování přírodě bylo natočeno poblíž Velkých Karlovic

23. říjen 2021

Koncert pro zvěř zvítězil v konkurenci pořadů z celé Evropy na prestižním festivalu televizní, rozhlasové a on-line tvorby Prix Europa 2021 v kategorii hudba. Zaposlouchejte se do tichého poděkování přírodě.

V polovině loňského léta se v prostředí horských luk a tůní nad Velkými Karlovicemi v Beskydech uskutečnil mimořádný koncert, jehož některé části byly pro lidské ucho téměř nepostřehnutelné.

Účinkují: Krajina Beskyd nad Velkými Karlovicemi - organizace zvuků, Moták Pochop - saxofon, Nártoun Valašský - struny mezi větvemi, Běloměch sivý - housle, Vítr a van - kytara, Lysohlávek líbezný mirkosyntezátor, Meluzín - větrníky, Lišaj - větve a stará konstrukce, Zobcovník blánovitý - basklarinet, flétna, banjo, Skřípec lesní - housle, Divizna velkokvětá - terenní nahrávky. Uslyšíte i ovce a ve zvuku občas probíhajícího majitele louky Zdeněka Poštulku.V roli přírodních moderačních entit Bříza bělokorá a Potůček
Zvuk: Roman Kolliner, Adam Kowal
Režie: Ladislav Železný
Natočeno: 2020
Produkce: Lenka Radová
Dramaturgická a režijní spolupráce: Miroslav Tóth, Jan Trojan
Poděkování za spolupráci: Zdeňkovi Poštulkovi, speciální poděkování Lence Kerdové, Elišce Perglerové

Hudební performeři a zvukoví umělci ho totiž odehráli jako poděkování přírodě – fauně, flóře, větru, vodě i tichu – za to, že jsou stále součástí prostředí, ve kterém jsme my lidé schopni přežít.

Koncert proběhl jako neveřejné setkání, které se stane veřejným až v momentě jeho rozhlasového odvysílání, a uskutečnil se za účasti několika lidí s mikrofony a deseti performerů interagujících s krajinou, luční trávou, hmyzem, houbami, stromy, kopci, větrem, vodou.

Koncert pro zvěř

Na krásných loukách, kde se Koncert pro zvěř odehrával, jejich majitel Zdeněk Poštulka v minulosti jemnými, přírodě blízkými zásahy, vytvořil jezírka a tůňky, na které na jaře podle jeho slov: „Přilétl Čáp černý – nádherný, vzácný pták. Přišel se tam nažrat žab a donést mladým. Hnízdo má blízko Soláně. Kolem těch jezírek poletují šídla modrá a chytají mouchy a komáry, ve větvích jívy poletují babočky a pestřenky a ty loví rodinka střízlíků. Přišel i osamělý samec kuňky žlutobřiché, dříve celkem hojné v kalužích cest, ale neobjevila se jeho partnerka, tak zase odešel. Jejich lokality postupně zanikají, protože lidé chtějí jezdit po suchu a do kaluží na cestách házejí sutiny. Nebo například mlok skrvnitý, má rád tekoucí vody v zachovalých lesích, jeho larvy se vyvíjí v tůňkách potoků, podobně jako se dříve líhli malí pstruzi.“

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.