Knihovna nabízí regionální pohádky načtené zlínskými herci

18. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlínští herci načítají v knihovně regionální pohádky

Regionální pohádky z Držkové na Zlínsku jsou unikátní pro svůj svérázný dialekt. Teď je pro děti na internet načetli herci z Městského divadla ve Zlíně.

Robka z dědiny, chásňa, kočisko nebo paša - kniha regionálních pohádek z Držkové na Zlínsku je plná podobných slov svérázného dialektu. Herci z městského divadla ve Zlíně se proměnili ve vypravěče a lidové pohádky pro děti načítají. A že regionální dialekt není nic jednoduchého, se přesvědčili i sami herci.

Pohádky budou postupně k zhlédnutí a k poslechu na stránkách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Pohádky a pověsti z Držkové

Valašská dědina Držková leží v údolí Hostýnských vrchů. Do jejího prostředí kolem říčky Dřevnice a Držkovského potoka jsou zasazeny lidové pohádky a pověsti o zbojnících, čertech, skřítcích či hastrmanech, které v roce 1940 sepsal Augustin Jančík, řídící učitel místní obecné školy. Knihu 21 pohádek vydala koncem roku 2019 vlastním nákladem obec Držková pod názvem Pohádky a pověsti z Držkové. Ilustracemi ji doplnila výtvarnice Šárka Hromková. 

autoři: Veronika Žeravová , rvorlova | zdroj: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.