Klobouk může z ženy udělat dámu, chce to odvahu

Magdalena Kopotová
Magdalena Kopotová

Klobouky se vrací do módy – a to napříč generacemi. Smůla je v tom, že chybí formy na jejich výrobu. Většina z nich je stále ze 30. let, přesto stále slouží.

A pánové se na ně chytají, říká jedna z největších současných propagátorek klobouků Magdalena Kopotová. „I starší dámy začínají vzpomínat na své mladé roky. Ta móda se vrací,“ vylíčila.

Magdalena Kopotová je i spoluzakladatelkou brněnského klubu jejich nositelek. A vzdor tomu, že je právnička, vrhla se i na výrobu klobouků, což s sebou často nese náročné hledání původních forem, které často zůstávají ukryté po půdách.

Připustila i další z významných vlivů na renesanci nošení podobných pokrývek hlavy. Tím je manželka britského prince Williama vévodkyně Kate, která podobné pokrývky hlavy nosí velice často.

„U nás je modistické řemeslo až na výjimky v podstatě mrtvé,“ přiznává však zároveň. I proto podle ní mají mnohé ženy samy chuť vyrábět si klobouky. Což bývá těžké - žádá to práci s horkou párou, správný výběr surovin, pečlivost a smysl pro detail. „U toho klobouku je výhoda, že hned vidíte výsledek,“ dodává.

Klobouk, žena, nošení, atraktivní (ilustrační foto)

Klobouk lze podle ní najít na každou hlavu, stačí začít s menšími a postupně vybírat dál. „Spousta lidí neví, co je klobouk, jak vypadá klobouk od modistky, kolik hodin práce to je a kolik práce se za ním skrývá,“ svěřila se znalkyně klobouků.

I ve své sbírce jich má spoustu - a když se dobře uloží, vydrží velmi dlouho. A mohou krášlit. Konečně, to, jak mohou jít klobouky mezi generacemi, dokazuje kromě vévodkyně Kate i královna Alžběta II., která často volí zajímavé modely.