Julie Dančenková: O vaření a varenykách

Šestá část seriálu Nový život v nové zemi, který sleduje osudy Ukrajinky Julie Dančenkové a její rodiny v České republice, kam uprchla před válkou z ukrajinského Kyjeva.

Při pobytu v cizí zemi většinou objevujeme i novou kuchyni. Nejinak je tomu i u Ukrajinců, kteří k nám uprchli před válkou. Jak říká Julie Dančenková, která s maminkou a babičkou bydlí v Holešově, z české kuchyně by se chtěla naučit vařit hlavně omáčky. U knedlíků, které většinou cizince nejvíc udivují, už ví, že si je může koupit :o).

V dnešní reportáži pak Julie prozradila, co je tradiční ukrajinské jídlo a jak se připravuje. Společně s kamarádkami a redaktorkou Petrou Kopáskovou se pustily do vaření varenyků a kromě návodu na jejich přípravu v reportáži uslyšíte i trochu toho „holčičího“ klábosení, které vaření vždy dává tu správnou rodinnou atmosféru. Díky tomu se například dozvíte, jaká překvapení se někdy do varenyků vkládají.

Julie Dančenková z Ukrajiny

Julie Dančenková

Julie Dančenková (Юлия Данченко) z ukrajinského Kyjeva uprchla brzy po začátku války se svou maminkou a devadesátiletou babičkou do Holešova, který se jim stal dočasným domovem. Jak se jim žije v nové zemi? S jakými starostmi se potýkají a jaké radosti zažívají? Osud těchto tří žen pro vás budeme sledovat.

Premiéry nových dílů vám nabízíme také ve vysílání Českého rozhlasu Zlín každou středu v půl šesté odpoledne.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)

Jednotlivé díly seriálu Nový život v nové zemí najdete i v podcastových aplikacích MujRozhlas, Spotify nebo Google Podcasty pod názvem Příběh Ukrajinky Julie Dančenkové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser